Zobaczyć miasto od strony rzeki

Stolicę regionu można podziwiać od strony Odry: z motorówki lub katamaranu. Można też odpocząć na miejskiej plaży.

Publikacja: 16.06.2016 23:00

Płynąc motorówką można podziwiać panoramę Szczecina oraz obserwować np. bieliki, czaple i bobry

Płynąc motorówką można podziwiać panoramę Szczecina oraz obserwować np. bieliki, czaple i bobry

Foto: Żegluga Szczecińska

Na części Wyspy Grodzkiej w Szczecinie powstała pierwsza miejska plaża. Piach został na nią nawieziony, stanęły na nim leżaki. Jak zapowiadają urzędnicy, to miejsce zostanie wzbogacone także o strefę gastronomiczną, planowane są tam także wydarzenia kulturalne.

Atutem plaży jest jej lokalizacja, z widokiem na Wały Chrobrego i Szczecin od strony Odry. Nie można się na niej jednak kąpać w rzece.

Turyści odwiedzający stolicę zachodniopomorskiego od niedawna mogą także podziwiać panoramę Szczecina od strony wody. Żegluga Szczecińska uruchomiła bowiem wypożyczalnię motorówek i katamaranu przy Bulwarze Gdańskim. Płynąc motorówką, można poznać np. unikatową faunę i florę jeziora Dąbie w tym np. bieliki, czaple, bobry. Motorówką można odwiedzić miejsca, do których trudno dotrzeć samochodem czy rowerem.

Prowadzenie motorówki nie wymaga posiadania specjalnych uprawnień w tym patentu motorowego. – Każda dorosła osoba po krótkim przeszkoleniu z zakresu manewrowania i bezpieczeństwa bez problemu powinna poradzić sobie z kierowaniem taką jednostką – przekonują pracownicy mariny. Każda łódź może pomieścić 5 osób (cena wypożyczenia to 60 zł za 1 godzinę, rezerwacja tel. 734 401 410).

Miłośnicy żeglugi po Międzyodrzu mogą też wypożyczyć katamaran „Telimena”. To niewielka jednostka pasażerska z napędem motorowym, zbudowana w USA na kadłubie aluminiowym. Może zabrać na pokład jednorazowo do 12 pasażerów, posiada niewielkie zanurzenie, jest w stanie pływać nawet po bardzo płytkich wodach. Katamaran jest wyposażony w cichy i ekonomiczny silnik spalinowy o mocy 50 KM. Maksymalna prędkość rozwijana przez jednostkę to 25 km/h. Zasięg możliwy do osiągnięcia na jednym zbiorniku paliwa to około 10 godzin. Łódka wyposażona jest w baldachim chroniący pasażerów przed deszczem i nadmiernym nasłonecznieniem.

Osoba, która chce wypożyczyć jednostkę, musi legitymować się patentem sternika motorowego lub wyczarterować jednostkę ze sternikiem. Katamaran jest zacumowany na Nabrzeżu Pasażerskim koło Dworca Morskiego (ul. Jana z Kolna 7). Rejs zawsze trzeba zarezerwować. Można to zrobić za pośrednictwem Internetu (www.zegluga.szn.pl) lub przez telefon (728 942 732).

Miłośnicy bardziej aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu mogą wypożyczyć kajak nad jeziorem Dąbie. Wypożyczalnia czynna jest codziennie w godzinach od 8 do 22. Do dyspozycji turystów są dwuosobowe kajaki z pełnym wyposażeniem (kapok, wiosła) francuskiej firmy DAG. Dwa duże luki bagażowe oraz duża ładowność pokładowa pozwolą dwójce kajakarzy na kompletny załadunek niezbędny na długiej wyprawie.

Żeglarze koniecznie muszą zaś odwiedzić miejską marinę, posiadającą ponad 200 miejsc na przystani. Marina zlokalizowana jest w Szczecinie nad deltowym jeziorem Dąbie w Dolinie Dolnej Odry.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń