Aktualizacja: 11.12.2024 10:10 Publikacja: 19.06.2016 23:00
Fot. Tadeusz Poźniak
Foto: materiały prasowe
Aż 96 proc. mieszkańców województwa podkarpackiego deklaruje, że czuje związek ze swoim regionem. To świetny wynik, drugi w całym kraju – wynika z raportu Regionalnego Obserwatorium Terytorialnego. Na Podkarpaciu nie brakuje też firm, które od lat żyją z regionem w symbiozie. Przykładem może być rzeszowskie Asseco Poland. – Od 25 lat koncentrujemy się na tworzeniu i rozwoju oprogramowania, które obsługuje najważniejsze sektory gospodarki. W tym czasie z małej regionalnej firmy staliśmy się globalnie działającą grupą informatyczną – mówi Marek Panek, wiceprezes Asseco Poland. Grupa współpracuje z Politechniką Rzeszowską. Angażuje się również w działalność lokalnego biznesu, uczestnicząc w zrzeszającym ponad 600 firm Podkarpackim Klubie Biznesu. – Przede wszystkim jesteśmy jednak kojarzeni z sukcesami rzeszowskiej siatkówki, ponieważ od wielu lat jesteśmy tytularnym sponsorem klubu siatkarskiego Asseco Resovii – mówi wiceprezes. Kilkudziesięcioletnią tradycją pochwalić się może również firma Lerg, specjalizująca się w produkcji żywicy. – Najwięcej zaangażowania i wsparcia kierujemy do Klubu Sportowego Chemik w Pustkowie-Osiedlu, inwestując w rozwój młodszych i starszych sportowców – mówi Agnieszka Kozubek-Bespalenko, dyrektor generalny firmy.
Współpraca gmin, rozwój infrastruktury rowerowej oraz wykorzystanie kolei do obsługi komunikacyjnej aglomeracji to klucz do udrożenienia miast.
Osiągnęła spektakularny sukces w Dolinie Krzemowej. Jest założycielką i dyrektor generalną akceleratora biznesowego dla prowadzonych przez kobiety startujących firm technologicznych.
Jaka jest sytuacja finansowa polskich samorządów? Co mówi o kondycji JST najnowszy Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego?
Województwo Lubuskie rozpoczęło wielkie świętowanie 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.
Przez wciąż wysoki wskaźnik inflacji wydatki świąteczne Polaków rosną z roku na rok. Podczas gdy w 2022 roku było to średnio 1427 zł, to w 2023 roku przeciętny Polak wydał na święta już 1490 zł .
Paulina Czurak, właścicielka pracowni architektonicznej Ideograf, i Wojciech Witek, współwłaściciel Iliard Architecture & Management, o znaczeniu terenów zielonych w rozwoju miast.
Polska może zostać liderem infrastruktury rowerowej w Europie, ale potrzebuje strategii, specustawy rowerowej i lepszej współpracy administracji – to wnioski z debaty zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. „Rzeczpospolita” była partnerem wydarzenia.
Region organizuje szereg akcji pomocowych, również skierowanych do dzieci i młodzieży.
W regionie odbył się kongres poświęcony dostępności w turystyce społecznej. Ukazał się także album „Dolny Śląsk po królewsku” w wersji dostosowanej dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Od przyszłego roku dla lokalnych władz wartość CIT wypracowana przez firmy działające na ich terenie będzie miała wpływ na samorządowe finanse – to efekt reformy, która zacznie obowiązywać od 2025 r.
Wszyscy byśmy chcieli, żeby ta wojna się skończyła. Tylko chcemy, żeby skończyła się sprawiedliwym pokojem. Z punktu widzenia Rzeszowa najważniejszy jest fakt utrzymania dalej bazy wojskowej NATO i obecności wojsk sojuszu w naszym regionie – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Wydatki na oświatę pochłaniają coraz poważniejszą część budżetów samorządów. Finansowanie oświaty oraz powrót do odebranych kompetencji samorządowych to tematy do rozmów z rządem.
W Rankingu Samorządów 2024 zwyciężyły Dąbrowa Górnicza, Łeba i gmina Sulmierzyce. Czym się wyróżniły?
Gimnazjów nie przywrócimy. Ale obecny system małych szkół odpowiada potrzebom rodziców, a nie potrzebom uczniów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas