Ponad 5,5 tys. nowych studentów (3 755 na studia stacjonarne I stopnia oraz 1 917 na studia stacjonarne II stopnia) chce przyjąć Politechnika Rzeszowska, która w maju uzyskała status uniwersytetu technicznego. Kandydatom oferuje 24 kierunki kształcenia. Proponuje trzy nowe interdyscyplinarne specjalności na kierunku biotechnologia realizowanym na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej. To biochemia stosowana (na studiach I stopnia) oraz studiach drugiego stopnia: diagnostyka laboratoryjna w biotechnologii i biotechnologia farmaceutyczna, która ma przygotować kadry m.in. do pracy w firmach farmaceutycznych wykorzystujących metody biotechnologiczne do produkcji leków.
– Niezwykle istotny jest fakt, że pracownicy odpowiedzialni za współtworzenie nowych specjalności prowadzą badania naukowe związane z nowymi przedmiotami. Gwarantuje to uzyskanie przez studentów aktualnej wiedzy na poziomie światowym – podkreśla Magdalena Kamler z Politechniki Rzeszowskiej.
Biznes i bezpieczeństwo
Około 2 tys. nowych studentów zamierza przyjąć Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Kandydatów kusi trzema nowymi kierunkami studiów. Pierwszym z nich jest gospodarka i administracja publiczna, który ma łączyć kompetencje i wiedzę przydatne zarówno w biznesie, jak i w urzędach. Druga z nowości to media cyfrowe i komunikacja wizerunkowa skierowana do osób, które karierę wiążą z komunikacją i nowymi mediami. Trzecia to psychologia w zarządzaniu, która ma kształcić m.in. specjalistów od zarządzania zasobami ludzkimi i konstruowania systemów motywacyjnych.
– Uruchomienie nowych kierunków to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy. Program studiów na każdym kierunku omówiliśmy z firmami należącymi do Konwentu WSIiZ. To ciało doradcze rektora, składające się z przedstawicieli świata biznesu. Poza tym badamy losy absolwentów – mówi Szymon Taranda z biura prasowego WSIiZ w Rzeszowie.
Kandydaci na studia w Wyższej Szkole Prawa i Administracji mogą wybrać spośród czterech kierunków i kilkunastu specjalności. Nowością jest specjalność administracja bezpieczeństwa narodowego na kierunku administracja. To propozycja dla osób, które przyszłość wiążą z pracą w różnych służbach zajmujących się bezpieczeństwem państwa, zarówno lokalnym, państwowym, jak i międzynarodowym. Nowym kierunkiem jest „administracja/zarządzanie”, który pozwala studentowi dopiero pod koniec pierwszego roku studiów podjąć decyzję, którą konkretnie specjalność chce studiować. Uczelnia oferuje także nowe profile kształcenia na kierunku prawo oraz studia I i II stopnia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne.
Punkty za egzaminy
– Największą nowością naszej uczelni są jednak bardzo głębokie zmiany w systemie egzaminowania. Uczelnia wprowadza w miejsce tradycyjnych egzaminów zupełnie nowy sposób zaliczania przedmiotów. Nazywa się SBS, czyli „step by step- krok po kroku” – mówi Przemysław Pawlak rzecznik WSPiA.