Dr inż. Adam Kuzdraliński, prezes spółki Nexbio przyznaje, że główna nagroda w konkursie InfoShare Startup Contest w Gdańsku go zaskoczyła. To największa w Europie Środkowo-Wschodniej impreza skierowana do start-upów z sektora IT, NexBio specjalizuje się w biotechnologii. Pomysł naukowców Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie pokonał ponad 300 konkurent z kilkunastu krajów i otrzymał 20 tys. euro.
NexBio powstała 9 miesięcy temu w ramach projektu Innova Invest realizowanego w Lubelskim Parku Naukowo–Technologicznym. Zajmuje się wykorzystywaniem badań molekularnych do wczesnego i bardzo precyzyjnego wykrywania zagrożeń związanych z mikroorganizmami atakującymi rośliny.
– Na całym świecie są mikroorganizmy zmniejszające plon i zanieczyszczające żywność. Jeśli odpowiednio wcześnie je zidentyfikujemy i podejmiemy odpowiednie kroki, uprawy będą lepiej chronione i bardziej ekologiczne – mówi Adam Kuzdraliński. NexBio nagrodę przeznaczy na rozwój prototypu mobilnego laboratorium, które będzie wykonywać testy na roślinach w warunkach polowych. Pomysłem lubelskich naukowców zainteresowani są inwestorzy, którzy dostrzegają jego globalny potencjał.
NexBio to nie jedyny biznesowy pomysł lubelskiego naukowca. W ubiegłym roku startup VitaGenum, który prowadzi wspólnie z dr inż. Tomaszem Czerneckim, zdobył w InfoShare trzecie miejsce. Firma znalazła inwestora, który pomaga w jej rozwoju. VitaGenum oferuje interpretację ludzkiego DNA, pod kątem konkretnych predyspozycji. To umożliwia np. dopasowanie żywienia do ciąży, czy ocenę prawdopodobieństwa wystąpienia nadwagi.
Wyróżnienia i kontakty
– Nagrody dają dużą rozpoznawalność w branży, pozwalają nawiązać kontakty, poszukać inwestorów, dają lepszą pozycję negocjacyjną – mówi Michał Korba, współtwórca iWisher, aplikacji konsumenckiej służącej do zbierania pieniędzy na określony cel. Według jej twórców to „lekarstwo na nietrafione prezenty”. W listopadzie ub.r. iWisher zwyciężył w konkursie Startup Sito podczas jednej z najważniejszych krajowych konferencji Internet Beta w Rzeszowie. Teraz znalazł się wśród finalistów konkursu Aulery2016 na najlepszy polski start-up z globalnym potencjałem.