Znalezienie wolnego miejsca hotelowego dla grona znajomych, którzy postanowili odwiedzić miasto podczas ostatniej Nocy Kultury było nie lada wyzwaniem. Tłoczno w hotelach jest generalnie w całym sezonie turystycznym. A w przyszłym roku Lublin będzie świętował 700-lecie powstania. Program wydarzeń szykowany z tej okazji jest gesty. Miasto będzie też współgospodarzem Mistrzostw Europy w piłce nożnej do 21 lat, które odbędą się w drugiej połowie czerwca. Będzie więc jeszcze tłoczniej.

Z bazą hotelową, która wprawdzie w ciągu ostatnich pięciu lat wzrosła o 35 proc. i z roku na rok poprawia swoją jakość, wciąż nie jest najlepiej. Z danych magistratu wynika, że w Lublinie jest 29 hoteli kategoryzowanych (w tym jeden pięciogwiazdkowy), które oferują ok. 2420 miejsc. Dane te nie uwzględniają pensjonatów, apartamentów i tzw. hoteli butikowych o standardzie trzygwiazdkowym, posiadających po kilka pokoi. Ale nawet po ich dodaniu to wciąż mało. Pojawiają się opinie, że miastu brakuje 1000 łóżek, najbardziej tanich miejsc noclegowych w hotelach dwu-, i trzygwiazdkowych.

Brak odpowiedniej infrastruktury noclegowej może być też barierą w rozwoju turystyki zorganizowanej, choćby w kontekście starań Lublina o przyciągnięcie wycieczek młodzieży z Izraela. Także branża turystyki konferencyjnej sugeruje, że potrzebne są inwestycję w tym obszarze. Miasto ma już bowiem odpowiednią bazę, gdzie można pokonferować lub urządzić targi i wystawy. Do istniejących obiektów centrum konferencyjnego Uniwersytetu Przyrodniczego czy Targów Lublin dołączyły nowoczesny obiekty Lubelskiego Centrum Konferencyjnego, Centrum Spotkania Kultur czy Arena Lublin. O tym, że Lublin staje się ważnym elementem na mapie konferencyjnej świadczy i to, że według przedstawicieli urzędu marszałkowskiego LCK już przekroczyło plany, które założyło sobie na cały 2016 rok. Ale duże międzynarodowe konferencje na razie miasto omijają. Organizatorzy takich wydarzeń lokują je tam, gdzie uczestnicy mogą nocować w jednym obiekcie, bo niemniej ważna od oficjalnych prelekcji jest integracja środowiska. Miastu brakuje obiektu hotelowego o dobrym standardzie wyposażonego w 500 łóżek.

Na powstanie takiego hotelu na razie się też nie zanosi, choć zarówno prezydent Lublina jak i marszałek województwa poszukują inwestorów. Jest jednak szansa, że za dwa lata w śródmieściu powstaną dwa obiekty międzynarodowych operatorów hotelowych, które dadzą łącznie 240 łóżek. Do lokowania mniejszych i większych hoteli przymierzają się też lubelscy inwestorzy.