Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 15.07.2025 21:21 Publikacja: 02.06.2016 23:00
Foto: Filharmonia Zielonogórska / T. Noskowicz
Przed melomanami z Zielonej Góry i Lubuskiego kolejny koncert, tym razem związany z jubileuszem 30- lecia pracy artystycznej Czesława Grabowskiego.
– Zdecydowałem się na uwerturę do „Halki” Moniuszki, bo wykonałem ją na moim pierwszym koncercie w Zielonej Górze przed 30 laty– powiedział „Rzeczpospolitej” dyrektor Czesława Grabowski. – Wybrałem też „Koncert fortepianowy e-moll” Chopina, bo jest to mój ulubiony koncert fortepianowy i postanowiłem sobie na jubileusz zrobić przyjemność. W drugiej części wieczoru zaplanowałem „Harnasie” Karola Szymanowskiego. Dlaczego? Bo 32 lata temu byłem kierownikiem artystycznym Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Bardzo chciałem wtedy zagrać „Harnasi”, ale niestety nie dane mi było. Dyrektor „Śląska” Zbigniew Cierniak wziął to pod uwagę i zgodził się, bym spełnił swoje marzenie wraz z chórem „Śląska”. Niezależnie od moich upodobań, projekt jest ciekawy, bo to najbardziej folklorystyczny utwór symfoniczny napisany na chór folklorystyczny. To może być ciekawy projekt. Razem z dyrektorem Cierniakiem myślimy o dalszej współpracy. Zobaczymy, co z tego wyjdzie. Przy okazji zostałem zaproszony do siedziby „Śląską” i z przyjemnością dowiedziałem się, że dwie moje kompozycje sprzed lat wciąż znajdują się w repertuarze zespołu. Zagramy je na finał mojego jubileuszu, żeby spiąć muzyczną klamrą czas śląski i zielonogórski mojego życia.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Współpraca gmin, rozwój infrastruktury rowerowej oraz wykorzystanie kolei do obsługi komunikacyjnej aglomeracji...
Osiągnęła spektakularny sukces w Dolinie Krzemowej. Jest założycielką i dyrektor generalną akceleratora biznesow...
Jaka jest sytuacja finansowa polskich samorządów? Co mówi o kondycji JST najnowszy Ranking Finansowy Samorządu T...
Województwo Lubuskie rozpoczęło wielkie świętowanie 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.
Paulina Czurak, właścicielka pracowni architektonicznej Ideograf, i Wojciech Witek, współwłaściciel Iliard Archi...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas