Takie zmiany wprowadzają na Krupówki przepisy o utworzeniu tam parku kulturowego. Mają obowiązywać od lipca. Jednak są i przeciwnicy takiego rozwiązania. Nieliczni.
Rada miasta podjęła uchwałę o utworzeniu parku kulturowego na deptaku we wrześniu ub. roku. – Pierwsze takie projekty i pomysły miały miejsce jeszcze w 2011 roku. Inicjatorami były organizacje pozarządowe, które już w trakcie trwania konsultacji zgromadziły ok. 3,5 tys. podpisów pod projektem uchwały – opowiada Michał Murzyn z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Zakopanem.
To miasto skorzystało z przykładu Krakowa, gdzie podobne przepisy o parku kulturowym obejmują Stare Miasto. – Ten przykład pokazał, że możliwe są działania, które poprawiają estetykę miejsca i odsłaniają prawdziwe piękno historycznych obszarów – mówi Michał Murzyn.
Podkreśla, że główną przyczyną podjęcia takich działań była narastająca degradacja przestrzeni Krupówek, bo panuje tam chaos reklamowy i handel, które zalał całą przestrzeń publiczną, ale też rozbudowy i dobudowy, itp.
Przedstawiciel Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków podkreśla, że eklektyzm i otwarcia widokowe na Tatry oraz pasmo Gubałówki stanowią niezwykłą wartość krajobrazową i kulturową deptaku i dlatego te wartości ma chronić park kulturowy.