Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 14.12.2024 04:23 Publikacja: 16.05.2016 23:00
W podziemnym zbiorniku wody Stara Orunia w Gdańsku w kwietniu dokonano spektakularnego odkrycia
Foto: GIWK
Już w pierwszych dniach po rozpoczęciu renowacji podziemnego zbiornika wody Stara Orunia w Gdańsku, w kwietniu br., dokonano w nim spektakularnego odkrycia. Ekipa remontowa odnalazła w XIX-wiecznym murze „kapsułę czasu” – butelkę z zamkniętym w niej dokumentem lub listem. Na razie posłania od budowniczych zabytkowego zbiornika nie udało się odczytać. Być może uda się to konserwatorom.
Sama Stara Orunia to swego rodzaju kapsuła czasu – pomnik sztuki inżynierskiej sprzed niemal 150 lat. Podziemna komora – wybudowana w 1869 r. na planie kwadratu o 40-metrowych bokach, podzielona na trzymetrowej szerokości kolebkowo sklepione nawy wsparte na arkadowych łukach pięciometrowej wysokości – przypomina zaułki baśniowego miasta lub świątynię jakiegoś zapomnianego kultu. Mieściło się w niej 7 tys. m sześc. wody z ujęcia w Pręgowie. Od czasu, gdy przed 40 laty zrezygnowano z eksploatacji zbiornika, mało kto tutaj zaglądał oprócz gacków i nocków, dla których Stara Orunia jest idealnym miejscem na zimowanie. Zimę spędza w niej – to największa kolonia tych ssaków na Pomorzu Gdańskim – ponad 600 nietoperzy pięciu gatunków, w tym nocki duże i bardzo rzadkie, zagrożone wyginięciem, nocki łydkowłose.
Współpraca gmin, rozwój infrastruktury rowerowej oraz wykorzystanie kolei do obsługi komunikacyjnej aglomeracji to klucz do udrożenienia miast.
Osiągnęła spektakularny sukces w Dolinie Krzemowej. Jest założycielką i dyrektor generalną akceleratora biznesowego dla prowadzonych przez kobiety startujących firm technologicznych.
Jaka jest sytuacja finansowa polskich samorządów? Co mówi o kondycji JST najnowszy Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego?
Województwo Lubuskie rozpoczęło wielkie świętowanie 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Paulina Czurak, właścicielka pracowni architektonicznej Ideograf, i Wojciech Witek, współwłaściciel Iliard Architecture & Management, o znaczeniu terenów zielonych w rozwoju miast.
Polska może zostać liderem infrastruktury rowerowej w Europie, ale potrzebuje strategii, specustawy rowerowej i lepszej współpracy administracji – to wnioski z debaty zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. „Rzeczpospolita” była partnerem wydarzenia.
Region organizuje szereg akcji pomocowych, również skierowanych do dzieci i młodzieży.
W regionie odbył się kongres poświęcony dostępności w turystyce społecznej. Ukazał się także album „Dolny Śląsk po królewsku” w wersji dostosowanej dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Od przyszłego roku dla lokalnych władz wartość CIT wypracowana przez firmy działające na ich terenie będzie miała wpływ na samorządowe finanse – to efekt reformy, która zacznie obowiązywać od 2025 r.
Wszyscy byśmy chcieli, żeby ta wojna się skończyła. Tylko chcemy, żeby skończyła się sprawiedliwym pokojem. Z punktu widzenia Rzeszowa najważniejszy jest fakt utrzymania dalej bazy wojskowej NATO i obecności wojsk sojuszu w naszym regionie – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Wydatki na oświatę pochłaniają coraz poważniejszą część budżetów samorządów. Finansowanie oświaty oraz powrót do odebranych kompetencji samorządowych to tematy do rozmów z rządem.
W Rankingu Samorządów 2024 zwyciężyły Dąbrowa Górnicza, Łeba i gmina Sulmierzyce. Czym się wyróżniły?
Gimnazjów nie przywrócimy. Ale obecny system małych szkół odpowiada potrzebom rodziców, a nie potrzebom uczniów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas