Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 13.07.2025 09:19 Publikacja: 16.05.2016 23:00
W podziemnym zbiorniku wody Stara Orunia w Gdańsku w kwietniu dokonano spektakularnego odkrycia
Foto: GIWK
Już w pierwszych dniach po rozpoczęciu renowacji podziemnego zbiornika wody Stara Orunia w Gdańsku, w kwietniu br., dokonano w nim spektakularnego odkrycia. Ekipa remontowa odnalazła w XIX-wiecznym murze „kapsułę czasu” – butelkę z zamkniętym w niej dokumentem lub listem. Na razie posłania od budowniczych zabytkowego zbiornika nie udało się odczytać. Być może uda się to konserwatorom.
Sama Stara Orunia to swego rodzaju kapsuła czasu – pomnik sztuki inżynierskiej sprzed niemal 150 lat. Podziemna komora – wybudowana w 1869 r. na planie kwadratu o 40-metrowych bokach, podzielona na trzymetrowej szerokości kolebkowo sklepione nawy wsparte na arkadowych łukach pięciometrowej wysokości – przypomina zaułki baśniowego miasta lub świątynię jakiegoś zapomnianego kultu. Mieściło się w niej 7 tys. m sześc. wody z ujęcia w Pręgowie. Od czasu, gdy przed 40 laty zrezygnowano z eksploatacji zbiornika, mało kto tutaj zaglądał oprócz gacków i nocków, dla których Stara Orunia jest idealnym miejscem na zimowanie. Zimę spędza w niej – to największa kolonia tych ssaków na Pomorzu Gdańskim – ponad 600 nietoperzy pięciu gatunków, w tym nocki duże i bardzo rzadkie, zagrożone wyginięciem, nocki łydkowłose.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Współpraca gmin, rozwój infrastruktury rowerowej oraz wykorzystanie kolei do obsługi komunikacyjnej aglomeracji...
Osiągnęła spektakularny sukces w Dolinie Krzemowej. Jest założycielką i dyrektor generalną akceleratora biznesow...
Jaka jest sytuacja finansowa polskich samorządów? Co mówi o kondycji JST najnowszy Ranking Finansowy Samorządu T...
Województwo Lubuskie rozpoczęło wielkie świętowanie 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.
Paulina Czurak, właścicielka pracowni architektonicznej Ideograf, i Wojciech Witek, współwłaściciel Iliard Archi...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas