Perłą jest Kazimierz Dolny z urokliwym rynkiem, kamieniczkami oraz odrestaurowanymi ruinami zamku z XII–XIV wieku. Okolice Kazimierskiego Parku Krajobrazowego to z kolei najgęstsza w Europie sieć wąwozów lessowych. To główna oś „Krainy rowerowej” (www.krainarowerowa.pl), wokół której powstało kilkanaście pętli biegnących przez atrakcyjne krajobrazowo i historycznie miejsca. Co ważne, większość szlaków poprowadzonych jest wzdłuż utwardzanych dróg publicznych, o bardzo małym natężeniu ruchu samochodowego lub po drogach gruntowych.
Zresztą cykliści na Lubelszczyźnie raczej nie będą narzekać. Są tu doskonałe trasy rowerowe na jednodniowe, weekendowe lub dłuższe wycieczki, np. szlak Green Velo, Nadbużański Szlak Rowerowy wiodący od Janowa Podlaskiego do Hrubieszowa, czy też Centralny Szlak Rowerowy Roztocza.
Warto wstąpić do Nałęczowa, najbardziej znanego uzdrowiska na Lubelszczyźnie. Napić się wody mineralnej w pijalni, przejechać jedyną w regionie Nałęczowską Kolejką Wąskotorową, pospacerować po parku zdrojowym.
Obowiązkowo trzeba zajrzeć do stolicy regionu – Lublina. Żelaznym punktem odwiedzin powinien stać się Zamek Lubelski z kaplicą Trójcy Świętej. Kaplica należy do najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce. Na freskach można odnaleźć choćby portret króla Władysława Jagiełły. Trzeba się przespacerować po Starym Mieście, wejść na wieżę trynitarską i zejść do podziemi trasy pod budynkiem dawnego Trybunału Koronnego. Poczuć ludowy klimat w Muzeum Wsi Lubelskiej lub zadumać się w Państwowym Muzeum na Majdanku.
Ważnym punktem wizyty powinien być też Zamość, miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Za sprawą unikalnego układu architektoniczno-urbanistycznego Starego Miasta bywa nazywany miastem arkad, perłą renesansu lub Padwą Północy. Dzięki zastrzykowi unijnych pieniędzy można podziwiać odrestaurowane mury obronne, a najnowszą atrakcją jest multimedialne Muzeum Barwy i Oręża Arsenał. Tu zlokalizowane jest także jedyne w regionie zoo.