Trójmiasto wyróżnia się przedsiębiorczością mieszkańców, rosnącą populacją i niższym od krajowej średniej bezrobociem. – Pomorskie znajduje się na drugim miejscu po województwie mazowieckim pod względem nowo rejestrowanych firm na 10 tys. mieszkańców – mówi Marcin Zieliński, partner odpowiedzialny za trójmiejskie biuro EY. W marcu firma otworzyła oddział w Gdańsku, aby być bliżej aktualnych i przyszłych klientów. W tym roku jej zespół będzie liczył około 30 osób, w tym kilkoro ekspertów zajmujących się doradztwem transakcyjnym oraz informatycznym.
Jednocześnie grupa rozpoczęła serię spotkań dla pomorskiego biznesu. – Chcielibyśmy, aby ten cykl był naszym wkładem w rozwój pomorskiej przedsiębiorczości. Tematy, które będziemy poruszać na zaplanowanych już szczegółowo do końca 2016 r. spotkaniach, są bardzo szerokie, począwszy od tradycyjnych podatkowych, poprzez centra outsourcingowe, cyberprzestępczość po innowacje i sukcesję – zapowiada Zieliński.
Kapitał napływa
Wszyscy doradcy zgodnie twierdzą, że Trójmiasto ma silne filary trwałego wzrostu gospodarczego. Są nimi m.in. dynamicznie rozwijająca się w ostatnim czasie gospodarka morska, energetyka reprezentowana przez takich gigantów, jak Grupa Lotos i Energa, czy logistyka. Nie można też pominąć sektora usługowego. – Region pomorski przyciąga duże międzynarodowe inwestycje z branży IT, takie jak Intel, Flextronics, Eaton czy StateStreet, oraz kolejne centra outsourcingowe – podkreśla przedstawiciel EY.
PwC otworzyło w Gdańsku swoje biuro regionalne w 1996 r. – Jednak dostrzegając ogromny potencjał tego regionu, pod koniec 2014 r. otworzyliśmy tu także centrum kompetencyjne – mówi Paweł Ożarowski, partner zarządzający biurem PwC w Gdańsku. Centrum świadczy usługi doradcze, głównie w obszarach związanych z międzynarodowymi regulacjami w sektorze finansowym dla klientów z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych.
– Tego typu centra PwC posiada jeszcze tylko w Irlandii Północnej, Indiach i USA. Firma obecnie zatrudnia w Gdańsku 160 osób – podaje Ożarowski.