Pojechałam, bo Łódź od dawna kołysała się na falach mojej podświadomości. Nastał najpiękniejszy tej wiosny weekend, wsiadłyśmy w samochód i już po niecałych dwóch godzinach niemal niezauważalnej jazdy A2 zameldowałyśmy się pod hotelem Andel’s.
Nasz rejs zaczyna się więc na środku morza, bo obiekt mieści się w odrestaurowanym budynku przędzalni, należącej do imperium Izraela Poznańskiego, na terenie Manufaktury. Industrial w najlepszym wydaniu: w środku prostota i biel plus sporadyczne plamy koloru (meble, światło), z zewnątrz szaleństwo ceglanej fasady piętrzącej się nad ulicą. I te ogromne poszatkowane stalowymi szprosami okna! Kawa na dziedzińcu Manufaktury – słońce przygrzewa, fontanna cicho szemrze, a z pobliskiego namiotu z logo firmy sportowej dobiega kuszący głos, który zachęca do odbioru jednej z kilkuset nowiutkich futbolówek – tylko trzy pytania i piłka może być nasza. Za plecami na piętrze Muzeum Fabryki, ale to dłuższa wycieczka, więc kupujemy tylko bilet na taras, skąd mamy widok na całą Manufakturę, opisany szczegółowo na tablicy. Po drodze na dach mijamy kiermasz odzieżowy, ale jeden rzut oka uświadamia nam, że nie wolno nam tam zostać, jeśli chcemy zobaczyć Łódź. Notujemy w pamięci, że koniecznie trzeba zajść jeszcze do Muzeum Sztuki ms2. Ale to później, zdążymy przecież…
Współpraca gmin, rozwój infrastruktury rowerowej oraz wykorzystanie kolei do obsługi komunikacyjnej aglomeracji to klucz do udrożenienia miast.
Osiągnęła spektakularny sukces w Dolinie Krzemowej. Jest założycielką i dyrektor generalną akceleratora biznesowego dla prowadzonych przez kobiety startujących firm technologicznych.
Jaka jest sytuacja finansowa polskich samorządów? Co mówi o kondycji JST najnowszy Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego?
Województwo Lubuskie rozpoczęło wielkie świętowanie 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Paulina Czurak, właścicielka pracowni architektonicznej Ideograf, i Wojciech Witek, współwłaściciel Iliard Architecture & Management, o znaczeniu terenów zielonych w rozwoju miast.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Potencjał energetyki wiatrowej na Pomorzu Zachodnim to główny temat zbliżającego się Forum Ekologicznego, które odbędzie się pierwszego dnia wiosny (21.03.2025 r.) w Szczecinie.
W tym roku przypada 80. rocznica rozpoczęcia odbudowy stolicy po wojnie. Do obchodów zainicjowanych przez miasto włączyły się muzea i instytucje kultury. Zaplanowano wiele wydarzeń, spotkań i wystaw.
W Muzeum Narodowym w Poznaniu od 7 marca do 29 czerwca będzie można zobaczyć ponad 120 dzieł malarskich, rysunków i szkiców, które pozwolą oglądającemu poznać, przypomnieć, odkryć na nowo Chełmońskiego jako artystę i postać.
Koleje Dolnośląskie rozszerzą swoją działalność o przewozy autobusowe. Nowe połączenia zyskają m.in. Polkowice, Bolków i Lwówek Śląski.
Rząd nie spełnił jeszcze swojej pierwszej wiatrowej obietnicy, dotyczącej zmniejszenia odległości wiatraków od najbliższych zabudowań, a już bierze się za kolejną. Na pochopność decyzji ws. modernizacji wiatraków zwracają uwagę samorządy.Bartłomiej Sawicki
Są przypadki, że miasta zajmują duże obszary gmin wiejskich i dalsze funkcjonowanie takiej gminy jest trudne lub wręcz niemożliwe – mówi Stanisław Jastrzębski, wójt gminy Długosiodło i szef zarządu Związku Gmin Wiejskich RP.
Coraz większym zainteresowaniem w systemach rowerów miejskich cieszą się jednoślady z napędem elektrycznym.
Samorządy mają więcej dochodów, ale i więcej powinności. Efekty reformy finansów widoczne będą pod koniec roku. Już teraz jednak widać, że trzeba będzie ją modyfikować.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas