Młodzi Lokalni to grupa około 20 osób, w zdecydowanej większości w wieku 18–19 lat. Jest jeden 29-latek – przyznają – jednak to wciąż jedno z najmłodszych stowarzyszeń w Polsce. Do lutego organizacja miała niepełnoletniego prezesa – Malwina Wilińska dopiero skończyła 18 lat.
– Początkowo nie planowaliśmy zakładania stowarzyszenia. Byliśmy tylko grupą młodych osób, która chciała powołania Młodzieżowej Rady Miasta w Zielonej Górze. Przez ponad rok staraliśmy się przekonać młodzież, nauczycieli, mieszkańców oraz władze, że taki organ jest potrzebny – mówi „Rz” prezes Wilińska.
Energia działania
Nieformalna grupa „Młodzi Razem” stała się wówczas znana w mieście, a jej członkowie odkryli wspólną pasję do działania – skutecznego, bo w końcu udało się powołać Młodzieżową Radę Miasta. W listopadzie 2015 roku odbyła się sesja inauguracyjna. Im więcej inicjatyw podejmowali, tym więcej osób dołączało. Stowarzyszenie Młodzi Lokalni działa formalnie od października 2015 roku. Statutowe cele zakładają podejmowanie inicjatyw na rzecz młodzieży.
– Chcemy motywować młodych, bo w nich jest ogromny potencjał, energia do działania i świeże spojrzenie na świat. Chcemy być przykładem, że zamiast narzekać, lepiej brać sprawy w swoje ręce – podkreśla Wilińska.
W tym roku stowarzyszenie organizuje cykl szkoleń „Młodzi liderzy”, planowany jest również cykl debat na praktyczne tematy młodzieżowe. – Mamy nadzieję, że pomoże to młodym w śmielszym wyrażaniu swojego zdania i w podejmowaniu trudnych decyzji związanych z przyszłością. W najbliższym czasie chcemy się zająć wykładami na temat zachowań w przypadku ataków terrorystycznych. Podejmiemy również działania promujące ideę zakładania młodzieżowych rad w województwie lubuskim – wyliczają Młodzi Lokalni.