Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 23.06.2025 20:12 Publikacja: 31.03.2016 16:00
Budowa ostróg wzmacniających brzegi, nowych wałów oraz rozbudowa istniejących to część wartego 460 mln zł programu ochrony przeciwpowodziowej środkowej Odry. Fot. Tomasz Gładys
Foto: materiały prasowe
Dramatyczna walka mieszkańców Nowej Soli z wodami Odry w lipcu 1997 r. przeszła do historii polskich powodzi tysiąclecia. Dzięki wałom i barykadom z ponad 100 tys. worków z piaskiem wzniesionym wokół najbardziej zagrożonych dzielnic i przegradzającym ulice miasto – jakkolwiek nie bez poważnych strat – obroniło się głównie własnymi siłami przed żywiołem.
– Jako świadek i uczestnik tamtych wydarzeń mogę stwierdzić, że były to wysiłki naprawdę heroiczne – podkreśla Andrzej Ziarek, kierownik działu inwestycji finansowanych z Banku Światowego w Lubuskim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych. Już za cztery lata taka powszechna mobilizacja mieszkańców nie będzie potrzebna nawet w razie zagrożenia wielką powodzią. Wzmocnione oraz nowe wały przeciwpowodziowe, które powstaną dzięki 460 mln zł pożyczki z Banku Światowego, jakie przyznano samorządowi wojewódzkiemu, zatrzymają napierającą falę wyższą nawet od rekordowej z 1997 r. To powinno, jak wynika z danych hydrologicznych, zapewnić miastu bezpieczeństwo na co najmniej pięć wieków.
Współpraca gmin, rozwój infrastruktury rowerowej oraz wykorzystanie kolei do obsługi komunikacyjnej aglomeracji...
Osiągnęła spektakularny sukces w Dolinie Krzemowej. Jest założycielką i dyrektor generalną akceleratora biznesow...
Jaka jest sytuacja finansowa polskich samorządów? Co mówi o kondycji JST najnowszy Ranking Finansowy Samorządu T...
Województwo Lubuskie rozpoczęło wielkie świętowanie 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.
VELUX Polska, obchodząca w tym roku 35-lecie obecności na rynku jest jedną z tych firm, które współtworzyły polską branżę budowlaną. Od podstaw budowała kategorię użytkowych poddaszy, inwestując w przemysł, rozwijając lokalnych dostawców i kształtując standardy zrównoważonego rozwoju.
Paulina Czurak, właścicielka pracowni architektonicznej Ideograf, i Wojciech Witek, współwłaściciel Iliard Archi...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas