Od „powodzi tysiąclecia” minie niedługo 20 lat. Ale wszyscy, którzy przeżyli ją w Nowej Soli, dobrze pamiętają tych kilka pełnych napięcia lipcowych dni i bezsennych nocy 1997 r. i mają nadzieję, że nigdy już takie chwile w ich mieście się nie powtórzą.
W ciągu ostatnich lat w Nowej Soli wiele zrobiono, by zapobiec skutkom następnych powodzi, nie czekając na centralne inwestycje. Za 9 mln zł wybudowano ponad 1 km ściany przeciwpowodziowej nad basenem portu rzecznego, stanowiącego dla wezbranych wód Odry naturalną bramę do centrum miasta. Ściana dobrze spełniła swe zadanie podczas kolejnej groźnej powodzi wiosną 2010 r. Ale woda wdarła się do miasta z innej strony, podtapiając osiedle przy ul. Brzozowej i cmentarz. Dopiero nowe wały, których budowa lub przebudowa wkrótce się rozpocznie, powinny ostatecznie ochronić miasto przed wysoką wodą.
Kredyt na bezpieczną rzekę
Podczas wielkich powodzi w dorzeczu Odry w ubiegłych latach uwagę opinii publicznej i mediów przyciągały zmagania z falą powodziową w miastach położonych w górnym biegu rzeki – Raciborzu, Opolu, Wrocławiu. Sytuacja w mniejszych miejscowościach nad środkową Odrą – choć np. powódź w 1997 r. dotknęła niemal połowy obecnego woj. lubuskiego – tak wielkiego zainteresowania już nie wzbudzała. Ale to właśnie w Lubuskiem najszybciej wyciągnięto wnioski z dramatycznych wydarzeń ubiegłych lat, przygotowując szczegółowe plany modernizacji i rozbudowy infrastruktury przeciwpowodziowej. Dzięki temu m.in. pierwsze transze kredytów, przyznanych na podstawie umowy Banku Światowego z rządem polskim podpisanej we wrześniu 2015 r., przeznaczone zostaną na inwestycje nad środkową Odrą. Pomyślny start programów ochrony przeciwpowodziowej w woj. lubuskim będzie dobrym prognostykiem powodzenia całego programu OPDOW, finansowanego ze środków Banku Światowego przy udziale Banku Rozwoju Rady Europy, Funduszu Spójności UE oraz budżetu państwa.
– Występujemy w tej roli jako krajowy pionier – podkreśla Andrzej Ziarek, kierownik działu inwestycji finansowanych z Banku Światowego w Lubuskim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych.
Samorząd województwa przeznaczy także na obiekty przeciwpowodziowe znaczne kwoty z regionalnego programu operacyjnego. Nad Nysą Łużycką powstanie za 4,5 mln wał na wysokości miejscowości Przewóz. Nad Odrą – wały w pobliżu Kiełcza (8,5 mln) oraz między Nietkowicami a Błędowem, gdzie – kosztem 36 mln zł – planowana jest modernizacja obwałowań. Jeśli uda się zgromadzić wystarczające środki, w grę wchodzi też regulacja rzeki Struga Świebodzińska oraz budowa przepompowni w Błędowie i Brodach.