W 2013 roku firma Orange zakończyła budowę szkieletowej sieci szerokopasmowej na terenie województwa w ramach projektu dofinansowanego ze środków Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wtedy na terenie większości sołectw wybudowano skrzynki pozwalające na świadczenie usług internetowych, ale sieci nie pociągnięto do domów. Będzie to możliwe dopiero teraz, dzięki porozumieniu samorządu i wykonawcy tej inwestycji.
– Ten projekt nie przewidywał budowy końcowych przyłączy, co dziwiło mieszkańców, którzy mając światłowód „na wyciągnięcie ręki”, nie mogli z niego korzystać – przyznaje Agnieszka Mazurczak, naczelnik wydziału promocji w Urzędzie Miasta w Sulęcinie. Władze miasta postanowiły to zmienić i rozbudować sieć, by docierała ona do domów. – Podczas naszego badania 70 proc. mieszkańców sołectw potwierdziło zapotrzebowanie na usługi, co pozwoliło podjąć decyzję o inwestycji – mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska.
Rozbudowa będzie sfinansowania ze środków operatora. – Samorząd aktywnie uczestniczy w uzgadnianiu założeń przedsięwzięcia i zakresu inwestycji, a także udzieli nam wsparcia przy realizacji części prac, np. wykona część robót odtworzeniowych czy obniży wysokość opłat za zajęcie pasów drogowych w przypadku dróg gminnych – wylicza Jabczyński.
Pierwsze prace zaplanowano na czerwiec, a wszystko ma się zakończyć w grudniu 2016 r. – Realizacja projektu „Włączmy się” w gminie Sulęcin ma pomóc w wypracowaniu modelowego podejścia do współpracy samorządu terytorialnego i operatora. Mamy nadzieję, że Sulęcin będzie dobrym przykładem dla innych gmin w Polsce, w których nadal nie ma szybkiego internetu – podkreśla rzecznik Orange.
—blik