– Targi to dobra rzecz. Można na nich porozmawiać o praktykach czy pracy. Eksperci z działów HR na miejscu tłumaczą, co trzeba zrobić, by dostać się na staż, kiedy złożyć CV, co robi się na stażu i czy jest szansa na zostanie w takiej firmie – opowiada 22-letnia Katarzyna, studentka Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej.
Brała ona udział w 23. Inżynierskich Targach Pracy, które w połowie marca odbywały się w Auli Głównej uczelni. Wzięło w nich udział ponad 100 firm i instytucji. Przyszło tysiące studentów i absolwentów, nie tylko z PW, ale też z innych warszawskich uczelni.
Na targach dominowały firmy związane z branżą IT i to dla takich specjalistów było najwięcej ofert praktyk czy pracy. Ale były też inne branże: m.in. paliwowe, medyczne, adytowe, spożywcze, inżynieryjne. – Już czekamy na zgłoszenia na nasze praktyki. Studenci zdobywają u nas doświadczenie przy projektach IT dla największych firm w Polsce, a ponad 70 proc. praktykantów otrzymuje propozycję pracy – przekonywali przedstawiciele firmy ATOS.
Mariusz i Krzysztof, studenci III roku PW, dopytywali o praktyki w firmie doradczej KPMG. Jeden z nich miał już sprecyzowane plany. Chciał zostać aktuariuszem. – Nie wiem, czy przyjmujemy na staż w tym kierunku. Na pewno praktyki w dziale audytu mają swój początek jesienią, kiedy zaczynają się audyty, więc wtedy potrzebujemy więcej rąk do pracy. W czasie stażu podpisujemy z młodymi ludźmi umowy-zlecenia – tłumaczyli przedstawiciele KPMG.
Swoje stoisko na targach miał też PKN ORLEN, który w tej imprezie pokazuje się od blisko dziesięciu lat. – Przychodzą do nas nie tylko studenci, ale również osoby , które właśnie kończą studia lub absolwenci. Dla każdej z tych grup mamy zindywidualizowaną ofertę dotyczącą możliwości realizacji grupowych praktyk zawodowych (w ramach toku nauczania), płatne programy stażowe czy też oferty pracy – tłumaczą przedstawiciele koncernu. Podkreślają, że w czasie targów studenci i absolwenci mogli zapoznać się z prawie 50 ofertami pracy i staży oraz bezpośrednio spotkać się z przedstawicielami firmy i uzyskać szczegółowe informacje na temat interesujących ich spraw – oczekiwań wobec przyszłych pracowników, przebiegu procesu rekrutacji, możliwości dalszego rozwoju zawodowego czy też kultury organizacyjnej. Przedstawiciele Orlenu zauważają, że część studentów czy absolwentów, którzy przyszli na targi, ma już jasno sprecyzowane plany na przyszłość, które konsekwentnie realizują i zdobywają pierwsze doświadczenia zawodowe w wybranych specjalizacjach poprzez staże, praktyki czy pierwsze zatrudnienie.