Branża IT szuka specjalistów

Wrocław staje się polską Doliną Krzemową. Pracodawcy muszą kusić informatyków coraz lepszymi ofertami.

Publikacja: 25.02.2016 18:28

Na terenie Wrocławskiego Parku Technologicznego swoje siedziby mają m.in. firmy boitechnologiczne i

Na terenie Wrocławskiego Parku Technologicznego swoje siedziby mają m.in. firmy boitechnologiczne i medyczne. Dominuje sektor IT

Foto: materiały prasowe

Eksperci przestrzegają, że w perspektywie najbliższych trzech–czterech lat odczuwalny będzie w Polsce wyraźny niedobór specjalistów od IT. Już dziś na polskim rynku pracy występuje zapotrzebowanie na 50 tys. pracowników z udokumentowanym doświadczeniem i kompetencjami w IT. – Niestety, ze względu na niż demograficzny i uwarunkowania strukturalne w krótkoterminowej perspektywie system edukacyjny nie będzie w stanie wypełnić tej luki – uważa Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service.

Pracownicy nawet z Ukrainy

Pracodawcy coraz częściej zatrudniają niedoświadczone osoby, które trzeba jeszcze przeszkolić. Taka inwestycja i tak im się opłaca. Konkurencyjną strategią jest przyciąganie wykwalifikowanych pracowników z zagranicy. – W Polsce zatrudnienie znajduje coraz więcej informatyków z Ukrainy, którzy chętnie podejmują pracę w naszym kraju, gdyż jest to dla nich sposób na wejście na rynek unijny – mówi Inglot.

Siła firm

We Wrocławiu działa kilkadziesiąt dużych firm technologicznych i informatycznych. O niektórych, jak np. o LiveChat, jeszcze kilka lat temu słyszało niewielu. Dziś wartość rynkowa tej spółki sięga miliarda złotych, a z jej usług korzystają tacy giganci, jak Adobe, Samsung, Ryanair, amerykański Departament Stanu czy Stanford University. Swoją grupę rozwija też wrocławska Indata. Zajmuje się wdrożeniami, tworzeniem oprogramowania i innowacyjnymi produktami. Właśnie realizuje projekt, na który dostała dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Nasz produkt będzie przełomowy, pozwoli zdecydowanie szybciej odkrywać nowe leki. Widzimy duże zainteresowanie ze strony laboratoriów i koncernów farmaceutycznych na całym świecie, mamy już kilka listów intencyjnych – sygnalizuje Maciej Plebański, wiceprezes Indaty.

Początkujący i giganci

W przeciwieństwie do sektora paliwowego czy energetycznego branża IT jest domeną prywatnych przedsiębiorców, a ciekawym wsparciem dla początkujących są inkubatory, których w regionie nie brakuje.

– Na przykładzie inkubatorów przedsiębiorczości Wrocławskiego Parku Technologicznego muszę przyznać, że zainteresowanie jest bardzo duże. Zgłasza się do nas wiele osób, które zastanawiają się nad własnym biznesem albo właśnie zarejestrowały firmę i poszukają biura – mówi Maciej Potocki, prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego. Drugi uruchomiony przez WPT inkubator został otworzony rok temu. Dziś działa w nim 60 firm, a wszystkie pomieszczenia są już wynajęte. Na terenie WPT można znaleźć reprezentantów takich branż, jak biotechnologia, chemia, elektronika, energetyka, mechanika, medycyna czy IT. – Dominacja branży IT jest szczególnie widoczna w naszych inkubatorach przedsiębiorczości, gdzie blisko połowa młodych firm tworzy rozwiązania wykorzystywane w internecie – podkreśla Potocki.

Oprócz start-upów oraz większych krajowych firm we Wrocławiu możemy też znaleźć światowych gigantów takich jak Google czy IBM. Również szukają nowych osób do swoich zespołów.

Warunki pracy

Trudno wskazać branżę z bardziej elastycznymi warunkami zatrudnienia. – Specyfika pracy informatyków pozwala im pracować zdalnie, dla klientów z różnych krajów, w tym samym czasie. Nie jest to grupa zawodowa, dla której istotne jest zatrudnienie na umowę o pracę. Częściej mamy do czynienia z pracą na kontraktach przy kilku projektach jednocześnie – mówi Inglot. Pracodawcy prześcigają się w pomysłach, aby pozyskać i utrzymać na dłużej specjalistów od IT. Okazuje się, że atrakcyjna pensja może być niewystarczającą motywacją, dlatego wymyślają różnego rodzaju udogodnienia i benefity. Z badania przeprowadzonego przez grupę Hays wśród wrocławskich firm wynika, że dla największej liczby pracowników z branży IT kluczowym udogodnieniem są elastyczne godziny pracy. Druga w kolejności jest prywatna opieka medyczna, a następnie możliwość pracy z domu. Natomiast na szarym końcu znalazły się takie atuty, jak możliwość awansu czy korzystna lokalizacja biura.

Sektor szeroko rozumianych usług IT odpowiada za coraz większy odsetek naszego PKB. – Umiejętne przyciąganie specjalistów ma kluczowe znaczenie. Nasz kraj może stać się ważnym centrum IT dla międzynarodowych koncernów, dzięki czemu będziemy budować silniejszą pozycję na rynkach międzynarodowych – reasumuje pełnomocnik zarządu Work Service.

Eksperci przestrzegają, że w perspektywie najbliższych trzech–czterech lat odczuwalny będzie w Polsce wyraźny niedobór specjalistów od IT. Już dziś na polskim rynku pracy występuje zapotrzebowanie na 50 tys. pracowników z udokumentowanym doświadczeniem i kompetencjami w IT. – Niestety, ze względu na niż demograficzny i uwarunkowania strukturalne w krótkoterminowej perspektywie system edukacyjny nie będzie w stanie wypełnić tej luki – uważa Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
Citi Handlowy kontynuuje świetną ofertę dla tych, którzy preferują oszczędzanie na wysoki procent.