Eksperci przestrzegają, że w perspektywie najbliższych trzech–czterech lat odczuwalny będzie w Polsce wyraźny niedobór specjalistów od IT. Już dziś na polskim rynku pracy występuje zapotrzebowanie na 50 tys. pracowników z udokumentowanym doświadczeniem i kompetencjami w IT. – Niestety, ze względu na niż demograficzny i uwarunkowania strukturalne w krótkoterminowej perspektywie system edukacyjny nie będzie w stanie wypełnić tej luki – uważa Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service.
Pracownicy nawet z Ukrainy
Pracodawcy coraz częściej zatrudniają niedoświadczone osoby, które trzeba jeszcze przeszkolić. Taka inwestycja i tak im się opłaca. Konkurencyjną strategią jest przyciąganie wykwalifikowanych pracowników z zagranicy. – W Polsce zatrudnienie znajduje coraz więcej informatyków z Ukrainy, którzy chętnie podejmują pracę w naszym kraju, gdyż jest to dla nich sposób na wejście na rynek unijny – mówi Inglot.
Siła firm
We Wrocławiu działa kilkadziesiąt dużych firm technologicznych i informatycznych. O niektórych, jak np. o LiveChat, jeszcze kilka lat temu słyszało niewielu. Dziś wartość rynkowa tej spółki sięga miliarda złotych, a z jej usług korzystają tacy giganci, jak Adobe, Samsung, Ryanair, amerykański Departament Stanu czy Stanford University. Swoją grupę rozwija też wrocławska Indata. Zajmuje się wdrożeniami, tworzeniem oprogramowania i innowacyjnymi produktami. Właśnie realizuje projekt, na który dostała dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Nasz produkt będzie przełomowy, pozwoli zdecydowanie szybciej odkrywać nowe leki. Widzimy duże zainteresowanie ze strony laboratoriów i koncernów farmaceutycznych na całym świecie, mamy już kilka listów intencyjnych – sygnalizuje Maciej Plebański, wiceprezes Indaty.
Początkujący i giganci
W przeciwieństwie do sektora paliwowego czy energetycznego branża IT jest domeną prywatnych przedsiębiorców, a ciekawym wsparciem dla początkujących są inkubatory, których w regionie nie brakuje.
– Na przykładzie inkubatorów przedsiębiorczości Wrocławskiego Parku Technologicznego muszę przyznać, że zainteresowanie jest bardzo duże. Zgłasza się do nas wiele osób, które zastanawiają się nad własnym biznesem albo właśnie zarejestrowały firmę i poszukają biura – mówi Maciej Potocki, prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego. Drugi uruchomiony przez WPT inkubator został otworzony rok temu. Dziś działa w nim 60 firm, a wszystkie pomieszczenia są już wynajęte. Na terenie WPT można znaleźć reprezentantów takich branż, jak biotechnologia, chemia, elektronika, energetyka, mechanika, medycyna czy IT. – Dominacja branży IT jest szczególnie widoczna w naszych inkubatorach przedsiębiorczości, gdzie blisko połowa młodych firm tworzy rozwiązania wykorzystywane w internecie – podkreśla Potocki.