Młodych ludzi do studiowania w Rzeszowie zachęca coraz większy rynek pracy. Rzeszów to przede wszystkim praca dla inżynierów w prężnie rozwijającej się Dolinie Lotniczej skupiającej 130 podmiotów oraz dla informatyków w tutejszym klasterze IT, który zrzesza przeszło 60 firm. Coraz dynamiczniej rozwija się sektor outsourcingu i shared services. Swoje centra lokują tu międzynarodowe firmy, które pracowników rekrutują już na drugim roku studiów.
Absolwenci jak ambasadorzy
Rozwój uczelni wyższych to korzyści dla Rzeszowa, który dzięki temu zyskuje wykwalifikowaną kadrę dla biznesu, szczególnie dla branż strategicznych i inteligentnych specjalizacji regionu. Co ważne, już ok. 33,5 proc. siły roboczej w mieście legitymuje się wykształceniem wyższym.
– To także wzrost liczby mieszkańców, bo część młodych pozostaje po ukończeniu studiów. Absolwenci to naturalni ambasadorzy marki Rzeszowa po powrocie do swoich miast i krajów. To dzięki studentom Rzeszów ma wizerunek miasta dynamicznego i młodego – wylicza Kamil Czyż, z-ca dyrektora wydziału promocji i współpracy międzynarodowej Urzędu Miasta Rzeszowa.
Miasto wspiera potencjał akademicki, zarówno wprost dofinansowując imprezy studenckie, wyjazdy studyjne, wymianę młodzieży, jak również promując potencjał akademicki.
– Przymierzamy się do wspólnej z uczelniami kampanii, która ma pokazać Rzeszów jako idealne miejsce do studiowania, przy okazji oferujące ciekawe formy spędzania wolnego czasu oraz miasto, gdzie po skończeniu studiów można znaleźć pracę – mówi Kamil Czyż.