– Chcemy, aby nasze muzeum było miejscem na miarę XXI wieku, czyli jeszcze bardziej interaktywne i multimedialne – mówi Magdalena Brzezińska, rzecznik Grupy Żywiec, wicelidera polskiego rynku piwa. – Oczekujemy, że dzięki temu liczba odwiedzających je gości będzie jeszcze większa niż dotychczas.
Firma, do której należy browar założony w 1856 r. przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga, nie zdradza na razie, jakimi nowymi atrakcjami zaskoczy odwiedzających żywieckie muzeum. Tylko w 2015 r. było ich tam ponad 80 tys. Natomiast od jego otwarcia, czyli od 9 września 2006 r., liczba gości przekroczyła 850 tys.
– Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie piwo jest bardzo popularne, nie tylko jako trunek, ale również jako element kultury towarzyszący ludziom od wieków. Coraz częściej przekłada się to także na zainteresowanie samym procesem jego warzenia oraz historią piwowarstwa – wyjaśnia Magdalena Brzezińska. – Ludzie chcą na własne oczy zobaczyć miejsca, w których produkuje się piwo. Dodatkowo w całej branży obserwujemy wzrost zainteresowania turystyką industrialną. Trend ten przyszedł do nas z Zachodu i przewidujemy, że będzie nadal prężnie się rozwijał.
Muzeum Browaru Żywiec jest jednym z obiektów Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego oraz tzw. punktem kotwicznym na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ang. European Route of Industrial Heritage). – Dzięki temu informacja o naszym obiekcie dociera do bardzo szerokiego grona potencjalnych turystów – informuje rzecznik Grupy Żywiec. – Już teraz w muzeum każdego roku pojawiają się goście nie tylko z całej Europy, coraz częściej przybywają do nas także osoby z innych kontynentów, m.in. Australii, Nowej Zelandii, Japonii czy Argentyny. Fakt ten pokazuje, że Muzeum Browaru Żywiec stanowi ważny element zarówno dla promocji polskiego piwowarstwa, jak i całego żywieckiego regionu.
Co przyciąga turystów do Żywca? Jak tłumaczą w Grupie Żywiec, to największa i najnowocześniejsza tego typu placówka w Polsce. Co więcej, muzeum to w niczym nie przypomina typowych ekspozycji ze strażnikami i pilnującymi sal paniami.