Aktualizacja: 21.03.2025 02:27 Publikacja: 14.02.2016 16:15
Foto: materiały prasowe
Wyzwania przed Polską XXI wieku jak stały, tak stoją i nic tu nie pomoże wyrzucenie niektórych prezenterek i ich kolegów z telewizji ani nawet gadanie o „dobrej zmianie”. Nie podobają mi się manipulacje przy Trybunale Konstytucyjnym i służbie cywilnej, zwłaszcza te drugie. Ale też wciąż mam nadzieję, że znajdą się rzeczy, które nowa władza zrobi lepiej od poprzedniej, na przykład pomoc rodzinie albo innowacyjność gospodarki.
Przed jednym wszakże gorąco ją przestrzegam. Dobry wynik PiS w październikowych wyborach rodzi pokusę pójścia za ciosem. Przecież wybory samorządowe przeprowadzone rok wcześniej dały inny wynik, nawet w Małopolsce uważanej (obok Podkarpacia) za twierdzę prawicy. W powiatach i miastach rządzi na ogół koalicja PSL, Platformy i lokalnych ugrupowań. W gminach już tylko miejscowi działacze. Gdyby wybrać samorządy powtórnie? Ludzie pójdą za większością. Więc może reforma samorządowa: na kolanie napisać ustawę, uchwalić nocą, opozycja niech pyskuje. Na przykład powrót do gierkowskiego podziału Polski na 49 województw, bez sejmików, marszałków i podobnego zawracania głowy. Powiatów nie będzie, wojewodowie i naczelnicy gmin mianowani w Warszawie i tylko jej podlegli. Zwolenników znajdziemy w Tarnowie i Nowym Sączu, wciąż rozmarzonych minionymi splendorami wojewódzkimi.
Współpraca gmin, rozwój infrastruktury rowerowej oraz wykorzystanie kolei do obsługi komunikacyjnej aglomeracji to klucz do udrożenienia miast.
Osiągnęła spektakularny sukces w Dolinie Krzemowej. Jest założycielką i dyrektor generalną akceleratora biznesowego dla prowadzonych przez kobiety startujących firm technologicznych.
Jaka jest sytuacja finansowa polskich samorządów? Co mówi o kondycji JST najnowszy Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego?
Województwo Lubuskie rozpoczęło wielkie świętowanie 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Paulina Czurak, właścicielka pracowni architektonicznej Ideograf, i Wojciech Witek, współwłaściciel Iliard Architecture & Management, o znaczeniu terenów zielonych w rozwoju miast.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Potencjał energetyki wiatrowej na Pomorzu Zachodnim to główny temat zbliżającego się Forum Ekologicznego, które odbędzie się pierwszego dnia wiosny (21.03.2025 r.) w Szczecinie.
W tym roku przypada 80. rocznica rozpoczęcia odbudowy stolicy po wojnie. Do obchodów zainicjowanych przez miasto włączyły się muzea i instytucje kultury. Zaplanowano wiele wydarzeń, spotkań i wystaw.
W Muzeum Narodowym w Poznaniu od 7 marca do 29 czerwca będzie można zobaczyć ponad 120 dzieł malarskich, rysunków i szkiców, które pozwolą oglądającemu poznać, przypomnieć, odkryć na nowo Chełmońskiego jako artystę i postać.
Koleje Dolnośląskie rozszerzą swoją działalność o przewozy autobusowe. Nowe połączenia zyskają m.in. Polkowice, Bolków i Lwówek Śląski.
Rząd nie spełnił jeszcze swojej pierwszej wiatrowej obietnicy, dotyczącej zmniejszenia odległości wiatraków od najbliższych zabudowań, a już bierze się za kolejną. Na pochopność decyzji ws. modernizacji wiatraków zwracają uwagę samorządy.Bartłomiej Sawicki
Są przypadki, że miasta zajmują duże obszary gmin wiejskich i dalsze funkcjonowanie takiej gminy jest trudne lub wręcz niemożliwe – mówi Stanisław Jastrzębski, wójt gminy Długosiodło i szef zarządu Związku Gmin Wiejskich RP.
Coraz większym zainteresowaniem w systemach rowerów miejskich cieszą się jednoślady z napędem elektrycznym.
Samorządy mają więcej dochodów, ale i więcej powinności. Efekty reformy finansów widoczne będą pod koniec roku. Już teraz jednak widać, że trzeba będzie ją modyfikować.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas