– Ziemia Lubuska słynie nie tylko z licznych atrakcji turystycznych, ale także specjałów, które podbijają serca i podniebienia mieszkańców regionu oraz gości z Polski i z zagranicy – mówi Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego. – Różnorodność jej kulinarnego dziedzictwa odzwierciedla Lista Produktów Tradycyjnych – dodaje.
Prowadzi ją Ministerstwo Rolnictwa i do tej pory doczekała się nieco ponad 1,5 tys. wpisów. Na województwo lubuskie przypadają 44 z nich. Pierwsze miejsce, z 205 produktami, zajmuje Podkarpacie.
– Lista Produktów Tradycyjnych w ciągu ostatnich kilku lat znacznie się powiększyła, co zdecydowanie wpływa na wzrost zainteresowania nimi w kręgu lokalnych producentów – wyjaśnia Elżbieta Anna Polak. – Na wpis na nią oczekuje kilka kolejnych wniosków z naszego województwa. Prowadzone są również prace nad następnymi.
Kresowe smaki
Ziemia Lubuska uznawana jest za zagłębie winiarstwa. To właśnie wino gronowe – jako pierwszy produkt z województwa lubuskiego – zostało wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych.
Pierwsze wzmianki o uprawianych tu winoroślach pochodzą z 1314 r. Przed II wojną światową w Zielonej Górze działała fabryka win Gremplera, która po 1945 roku została upaństwowiona i nosiła nazwę Lubuskiej Wytwórni Win.