Województwo łódzkie – z racji swojego położenia i specyfiki – ma dużo atutów dla potencjalnych inwestorów i przedsiębiorców. Miasto deklaruje, że wykorzysta te szanse.
– Samo położenie to już nasz ogromny handicap. A przecież przed nami kolejne projekty, w tym budowa tunelu kolejowego pod Łodzią i nieuchronne inwestycje w Kolej Dużych Prędkości, także w kontekście planów ponadeuropejskich, np. Chin – informuje Marcin Masłowski, rzecznik prezydenta miasta. Dodaje, że kolejną przewagą konkurencyjną regionu jest zaplecze naukowo-dydaktyczne, w tym służące bezpośrednio biznesowi. – Mamy najnowocześniejszy w Europie park naukowo-technologiczny – podkreśla.
Miasto właśnie realizuje strategiczny plan „Nowe centrum Łodzi”. Dotyczy on ponadstuhektarowego obszaru, który jest rewitalizowany i ma być otwarty na inwestycje. – Wiemy już, że w ślad za tą wielomiliardową inwestycją przyjdą kolejne: od tranzytowego tunelu kolejowego po projekty deweloperskie i biznesowe – podkreśla Masłowski. Miasto już teraz stara się to zdyskontować, walcząc o prawo organizacji w Łodzi w roku 2022 tzw. małego EXPO, czyli tematycznej wystawy światowej poświęconej rewitalizacji.
Solidne porządki
Łódź i cały region wreszcie otworzyły się na świat za sprawą autostrad, modernizacji portu lotniczego oraz coraz lepszych kolei. Również w samym mieście można zaobserwować zmiany.
– Trwa porządkowanie przestrzenne, co już otworzyło nas na inwestycje na skalę dotychczas w historii miasta niespotykaną. Inwestorzy to widzą i coraz chętniej wchodzą do Łodzi, np. na rynek budowlany, w tym powierzchni biurowych – podkreśla Masłowski. Przedstawiciele biznesu potwierdzają, że atrakcyjność inwestycyjna Łodzi rośnie.