Aktualizacja: 30.09.2023 17:49 Publikacja: 31.12.2015 13:35
Jedną z inteligentnych specjalizacji obranych przez Małopolskę jest chemia. Inne to m.in. elektrotechnika i przemysł maszynowy oraz nauki o życiu (life sciences)
Foto: 123RF
Współpraca gmin, rozwój infrastruktury rowerowej oraz wykorzystanie kolei do obsługi komunikacyjnej aglomeracji to klucz do udrożenienia miast.
Wspieranie zrównoważonej mobilności miejskiej to element transformacji w kierunku gospodarki zeroemisyjnej.
Osiągnęła spektakularny sukces w Dolinie Krzemowej. Jest założycielką i dyrektor generalną akceleratora biznesowego dla prowadzonych przez kobiety startujących firm technologicznych.
Jaka jest sytuacja finansowa polskich samorządów? Co mówi o kondycji JST najnowszy Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego?
Województwo Lubuskie rozpoczęło wielkie świętowanie 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.
Doświadczenie zdobyli na czołowych uczelniach, a także w największych firmach z branży motoryzacyjnej. Są specjalistami w swoich dziedzinach, mają dorobek i pozycję zawodową. Co ich łączy? Piotr, Joanna, Małgorzata, Paweł podjęli wyzwanie, współtworzą zespół pracujący nad projektem polskiej marki samochodów elektrycznych Izera. Co przekonało ich do udziału w tym przedsięwzięciu?
Paulina Czurak, właścicielka pracowni architektonicznej Ideograf, i Wojciech Witek, współwłaściciel Iliard Architecture & Management, o znaczeniu terenów zielonych w rozwoju miast.
Elektromobilność, inteligentne oświetlenie, a teraz smart przejścia dla pieszych to kolejne inicjatywy Tauronu zwiększające wygodę i poczucie bezpieczeństwa mieszkańców południowej Polski.
Krystaliczna woda w kranach, racjonalne gospodarowanie jej zasobami, odzyskiwanie surowców z osadów ściekowych i inne pozytywne zmiany dla środowiska – takie efekty przyniósł nowatorski projekt zrealizowany przez władze Jarocina.
Coraz więcej osób zaczyna korzystać w swych rowerowych wyprawach z elektronicznej nawigacji zamiast z tradycyjnej papierowej mapy. Od niedawna podróżowanie regionalnym miłośnikom „dwóch kółek” ułatwia aplikacja Pomorze Zachodnie.
Podczas konferencji prasowej zaprezentowano stan przygotowań do 15. edycji Biegnij Warszawo – jednego z największych i najpopularniejszych w Polsce biegów masowych. Wydarzenie, organizowane wraz z imprezą towarzyszącą Maszeruję-Kibicuję, odbędzie się w sobotę 30 września.
Parada ślimaków! Brzmi zaskakująco? Tak Wrocław, całkiem na poważnie, nazwał sobotni finał Europejskiego Tygodnia Mobilności. W „paradzie ślimaków” na czele jechały maluchy na rowerkach trzykołowych, rowerach biegowych albo mikrohulajnogach. Bo, po pierwsze, „rowerowego życia” trzeba uczyć od pieluchy, a po drugie, miasto ma być takie, by nawet kilkuletni rowerzysta czuł się w nim bezpiecznie. To rowerowa filozofia Wrocławia
Październik na Dolnym Śląsku upłynie w tym roku pod znakiem 25-lecia powstania województwa. Zaplanowano aż 200 różnego rodzaju wydarzeń: sportowych, kulturalnych, rozrywkowych i turystycznych.
Marcin Lewandowski brązowy medalista MŚ na 1500 m, zachęca do wzięcia udziału w trekkingu pod Monte Cassino. Na imprezę Biegnij Warszawo przyleci delegacja z Włoch.
Skoro jest specustawa dotycząca dróg, to powinna być i dla budowy ścieżek rowerowych. Powinny być takie naciski, by rząd, a później większość w parlamencie, zgodził się rozszerzyć specustawę o budowę ścieżek czy dróg rowerowych – mówi Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.
Pod względem produkcji jednośladów jesteśmy w czołówce. Gorzej wypadamy jednak jako użytkownicy dwóch kółek.
Prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że chce przekształcić ukraiński przemysł obronny w „duży ośrodek wojskowy” poprzez współpracę z zachodnimi producentami broni w celu zwiększenia dostaw broni na potrzeby kontrofensywy Kijowa przeciwko Rosji – informuje Reuters.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Przykład Ukrainy pokazuje, że kto chce uniknąć wojny, powinien zostać znanym piłkarzem, a w najgorszym razie tenisistą. Sportowi celebryci są zwolnieni z obowiązku obrony ojczyzny, bo co komu po ojczyźnie wolnej bez znanych sportowców?
Nie ustają problemy związane z Gigafactory Tesli pod Berlinem. Pierwsza w Europie fabryka amerykańskiego producenta aut elektrycznych wciąż pojawia się na stronach gazet z negatywnymi informacjami. Niemiecka prasa donosi teraz o wyjątkowo dużej liczbie wypadków przy pracy, które mają miejsce w tym zakładzie.
Sąd w Szwajcarii uniewinnił byłego funkcjonariusza białoruskiego MSW, który opowiedział szczegóły głośnych porwań sprzed ponad dwóch dekad. Ale nie uniewinnił dyktatora.
Turkmenistan zaproponowała Niemcom inwestycje w turkmeński szelf Morza Kaspijskiego i budowę gazociągu, którym turkmeński gaz popłynie do Unii Europejskiej. To zła wiadomość dla Kremla.
Dotychczas Disney nie miał zastrzeżeń do tego by kilku klientów korzystało z jednego konta Disney+ w różnych miejscach, teraz to się ma zmienić.
Wielu ludzi wierzy dziś w siłę pozytywnego myślenia i spełniającej się afirmacji sukcesu. Czy są naukowe dowody, które za tym przemawiają. Zjawisku postanowił się przyjrzeć zespół badaczy z australijskiego uniwersytetu Queensland. Wnioski, do których doszli naukowcy, nie wszystkim się spodobają.
Bywa nazywany „Kolosem nad Bałtykiem”. Prora to gigantyczny ośrodek wypoczynkowy na niemieckiej wyspie Rugia. Długi na 4,5 km obiekt wybudowano w czasach III Rzeszy, by gościł niemieckie rodziny odpoczywające nad Bałtykiem. Olbrzymi obiekt, po latach zaniedbania, znów pełni pierwotną funkcję.
Władze w Erywaniu twierdzą, że z obawy przed zwycięskimi Azerami z eksklawy uciekła już do Armenii przytłaczająca większość mieszkańców.
Kubańczycy, którzy chcieli wstąpić do rosyjskiej armii, kontaktują za pośrednictwem mediów społecznościowych z tajemniczą kobietą. Do Rosji wyjeżdżają, bo w zamian obiecuje im się nieosiągalne na Kubie pieniądze.
Gdy jedne algorytmy próbują oszukać rzeczywistość, generując plagiaty, fake newsy i imitując twórczość człowieka, inne starają się wykryć treści powstające z udziałem botów. W odpowiedzi pojawiają się systemy, które mają zmylić takie detektory.
Na Zachodzie przemysł wyścigowy nie jest nastawiony tylko na wygrywanie premii za zwycięstwo. Tam dochodzi element kultury, przyjemności z posiadania wierzchowca – mówi dyrektor Toru Służewiec Dominik Nowacki.
Damian Lillard przez wiele tygodni szykował się na przeprowadzkę do Miami i choć jego saga transferowa wreszcie dobiegła końca, to jeden z największych gwiazdorów NBA wylądował w zupełnie innym miejscu.
Polacy w pierwszym meczu turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich wygrali z Belgami 3:2 (23:25, 25:20, 25:16, 21:25, 17:15). To był trudny początek zawodów, które mają dać naszym siatkarzom spokój ducha.
Amerykańska sieć supermarketów Costco sprzedaje sztabki złota. Dyrektor finansowy sieci, Richard Galanti, ogłosił to dość przypadkowo kilka dni temu. Według amerykańskich mediów podczas telekonferencji powiedział, że otrzymał „kilka telefonów” od osób, które widziały w internecie ofertę jednouncjowych (około 30 gram) sztabek złota.
Nowe badanie wykonane w ramach kampanii pro-frekwencyjnej “Kobiety na wybory” pokazuje stopień mobilizacji kobiet. 76 proc. ankietowanych Polek w tym sondażu deklaruje, że wybiera się na wybory 15 października.
Łódzka policja opublikowała w mediach społecznościowych w sprawie wypadku na autostradzie A1, w którym zginęła 3-osobowa rodzina.
Wiedza państwa i podległych mu służb o obywatelach staje się w USA coraz większa, co budzi rosnący sprzeciw. Teraz do narządzi inwigilacji dołączają roboty.
NSA zbyt pochopnie dąży do wydania wyroku. Wielokrotnie np. odmawiał zawieszenia postępowania, gdy były do tego przesłanki ustawowe i nawet gdy wnosił o to skarżący. Odmowę argumentował tym, że przepis art. 125 par. 1 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi mówi, że sąd może zawiesić postępowanie i wyciągał z tej partykuły uprawnienie do odmowy zawieszenia, bez żadnego uzasadnienia. Takie podejście budzi poważne wątpliwości, szkodzi obywatelom, ale jest wygodne dla sądu.
Europosłanka PiS, była premier Beata Szydło, uważa, że Jarosław Kaczyński, a nie Mateusz Morawiecki powinien stanąć na czele rządu po ewentualnym zwycięstwie PiS w w wyborach parlamentarnych.
Mick Jagger, podobnie jak inni bogacze tacy jak Bill Gates czy Warren Buffett, nie zamierza zostawiać swojego majątku swoim dzieciom.
Ukraina coraz lepiej radzi sobie z niszczeniem rosyjskich śmigłowców szturmowych Ka-52, które ograniczały postępy wojsk w prowadzonej kontrofensywie.
Bartosz Szydłowski, twórca Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia w Krakowie, będzie dyrektorem nowohuckiego Teatru Łaźnia Nowa do 2028 r. Stracił dyrekcję po donosie radnego PiS. Już dawno został oczyszczony z zarzutów przez sąd.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas