Pierwszą nagrodę w konkursie na jego modernizację zdobył projekt renomowanego zespołu Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne sp. z o.o. z Lublina (twórców m.in. Centrum Chopinowskiego w Warszawie). Według opinii sądu konkursowego pod przewodnictwem arch. Mariusza Ścisło zwycięski innowacyjny projekt „stwarza szanse wykreowania wnętrza muzealnego o unikatowym charakterze, przełamującego stereotypowe wyobrażenia, a jednocześnie zachowującego wartości artystyczne historycznego budynku”.
– Nasz projekt ma trzy przymioty – domu otwartego, elastycznego i zielonego – tłumaczył Bolesław Stelmach podczas pokonkursowej dyskusji. – Na całym świecie muzea funkcjonują dziś na zasadzie otwartości, likwidując wszystkie przeszkody mentalne i fizyczne i zapraszając szeroką publiczność. Elastyczność odpowiada na skomplikowane zadania muzeum i pozwala na swobodną aranżację przestrzeni wystawienniczych.
Dodajmy, że projekt lubelskiego zespołu nie narusza tych części gmachu, które konserwator uznał za zabytkowe. Natomiast proponuje nową elewację północną (z tyłu budynku), której zmianę sugerował regulamin. Architekci chcieliby jej nadać współczesny charakter i zrobić ją z żelbetu i szkła oraz poprzez rytmiczną formę nawiązać do oryginalnej przedwojennej koncepcji Szyszko-Bohusza.
Nowe przestrzenie
Przebudowa wewnątrz zakłada stworzenie nowych przestrzeni wystawowych na czterech kondygnacjach, do których publiczność docierałaby schodami ruchomymi. Dodane transparentne ściany wewnętrzne, odsunięte od historycznych murów, pozwoliłyby doświetlić wnętrze muzeum naturalnym światłem. Jednocześnie przestrzeń między nimi można by wykorzystać na wystawy czasowe, zwłaszcza dzieł wielkoformatowych.
Dach zmieniłby się w piękny zielony taras z restauracją i panoramą na Błonia i miasto. Do planowanego wejścia od elewacji zachodniej prowadziłaby z kolei łąka na parkingu.