Zarówno nowi mieszkańcy, jak i sezonowi turyści przybywający tu co roku poczuli potrzebę działania na rzecz wsi. W 1999 r. założono Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy (SPN). Pierwszym ważnym wyzwaniem była udana próba uratowania przed likwidacją budynku szkoły – ważnego ośrodka życia społecznego. SPN zorganizowało i poprowadziło w jej budynku Niepubliczną Szkołę Podstawową. Powstały: świetlica wiejska, biblioteka oraz – dzięki wsparciu Kancelarii Prezydenta RP – pracownia komputerowa. W 2004 r. SPN przekazało prowadzenie szkoły Zjednoczeniu Łemków.
Chcieli inaczej
Jednym z najważniejszych przedsięwzięć artystycznych, które przyciąga artystów z Polski i krajów ościennych, są odbywające się od siedmiu lat spotkania teatralne INNowica. Piotr Bussold, szef artystyczny projektu, biorąc udział w kilku wydarzeniach podczas Festiwalu Mniejszości Etnicznych organizowanych przez łemkowski zespół Pod Kyczerą, wpadł na pomysł spotkań łączących ideę kulturowego dialogu, przenikania sztuk, działania, teatru. Datę spotkań ustalono na początek maja. Szybko zaczęto nawiązywać kontakt z ważnymi grupami teatralnymi z Polski, Ukrainy, Białorusi.
Piotr Bussold chce pokazać, że życie ma czasem do zaoferowania coś więcej, że może kojarzyć się z czymś nowym, z „innowacją”, m.in. w sposobie prezentowania sztuki – stąd Spotkania Teatralne INNowica.
Pojawiają się małe, nieznane jeszcze grupy teatralne oraz gwiazdy dużego formatu, jak choćby Teatr „A” , Grodzieński Teatr Lalek z Białorusi, Teatr Światła Tadeusza Wierzbickiego, Scena Plastyczna KUL, Teatr Biuro Podróży, Teatr Porywaczy Ciał. Do uczestnictwa udaje się namówić artystów takiego formatu jak Jan Peszek i Leszek Mądzik.
„Spotkania Teatralne INNowica realizujemy od 2008 r. wspólnie z Bractwem Młodzieży Greckokatolickiej SAREPTA – czytamy na stronie internetowej imprezy. – Opracowując pierwszy program INNowicy, zdecydowaliśmy się zaprosić artystów z Polski i Ukrainy, a obok teatrów zespoły muzyczne i malarzy, by zarówno stali mieszkańcy okolicznych wsi, jak i przyjezdni, dzieci, młodzież i dorośli mogli odnaleźć w programie trzydniowego festiwalu coś dla siebie. Ponieważ w naszej wsi nie ma scen oraz powierzchni ekspozycyjnych dla prezentacji teatrów i wystaw, korzystamy z zabytkowych obiektów: kaplicy, cerkwi, szkoły oraz dziedzińca ośrodka rekolekcyjnego i łąk. Sceną dla wydarzeń kulturalnych jest naturalne otoczenie, którego stali mieszkańcy wsi nie wiązali z przestrzenią kultury i sztuki. W ramach przygotowań do festiwali opracowujemy i wydajemy foldery programowe, zaproszenia i plakaty”.
Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy stara się wspierać miejscową wspólnotę, współtworzyć dobre relacje pomiędzy rdzennymi mieszkańcami a przyjezdnymi posiadającymi tutaj domy i gospodarstwa agroturystyczne. We współpracy z lokalnymi partnerami podejmuje działania na rzecz ochrony i rozwoju spuścizny materialnej i duchowej regionu.