Na Pomorzu mieszka ponad tysiąc milionerów

Rozliczenia podatkowe potwierdzają, że region należy do najzamożniejszych w kraju.

Publikacja: 24.08.2015 21:00

Najwięcej pomorskich milionerów mieszka  w Gdańsku  i Gdyni. Ciekawe, ilu z nich spędza urlop  nad p

Najwięcej pomorskich milionerów mieszka w Gdańsku i Gdyni. Ciekawe, ilu z nich spędza urlop nad polskim morzem?

Foto: Rzeczpospolita/Łukasz Solski

Aż 1043 podatników wykazało w województwie dochody powyżej 1 miliona zł – wynika z podsumowania akcji PIT 2014, jakie otrzymaliśmy z Izby Skarbowej w Gdańsku. Najwięcej z nich mieszka w największych miastach – Gdańsku i Gdyni, ale praktycznie każdy powiat ma swoich kilku milionerów.

W 2014 r. na Pomorzu tych najbogatszych osób było o 13,4 proc. więcej niż rok wcześniej i aż o 70 proc. więcej niż w 2010 r. Po kryzysowych latach 2009–2010 milionerów w Polsce zaczęło bowiem przybywać całkiem dynamicznie.

Na tle innych regionów Pomorze wypada bardzo dobrze. W przeliczeniu na 1000 mieszkańców w województwie jest 45 milionerów, podczas gdy średnio w kraju 35,5.

W takim ujęciu najzamożniejsze jest Mazowsze (80 na 1000 mieszkańców), na drugim miejscu jest Wielkopolska (48), a zaraz za nią Pomorze. To potwierdza, że region zalicza się do bardziej zamożnych.

Jak pokazują dane Głównego Urzędu Statystycznego, średni dochód w gospodarstwach domowych (w przeliczeniu na osobę) wynosi około 27 tys. zł rocznie, co jest piątym wynikiem w Polsce (na Mazowszu 38 tys. zł rocznie).

Biznes najbogatszy

Najwięcej milionerów wywodzi się z biznesu. Na Pomorzu aż 934 osoby prowadzące działalność gospodarczą wykazała w formularzach (PIT-36 oraz PIT-36L) dochody powyżej 1 mln zł. Co znamienne, zdecydowana większość tych przedsiębiorców (ok. 95 proc.) wykorzystuje 19-proc. podatek liniowy.

Nie ma jednej recepty, jak uzyskać wysokie zyski, i nie każdy biznes musi przynosić kokosy. Jak wynika z analizy „Rzeczpospolitej”, przeciętna firma (osoba prowadząca działalność gospodarczą) rozliczająca się według skali podatkowej osiągnęła w zeszłym roku 25–30 tys. zł zysku brutto. Z kolei firma, która rozlicza się według podatku liniowego – 170–200 tys. zł. Do pierwszego miliona wciąż więc daleko.

Wysokie płace

Znacznie trudniej uzyskać wysokie dochody jako wynagrodzenie za wykonywaną pracę. Takich milionerów na Pomorzu było w 2014 r. 74 (o 37 proc. więcej niż rok wcześniej). Jak podkreślają urzędy skarbowe, to zwykle prezesi i menedżerowie najwyższego szczebla w większych przedsiębiorstwach, artyści i sportowcy.

Do tego grona mogą się zaliczać prezesi spółek giełdowych, które mają swoje siedziby w Gdańsku czy Gdyni. Przykładowo, jak wynika ze sprawozdania finansowego spółki LPP, wynagrodzenie prezesa Marka Piechockiego wyniosło w 2014 r. 1,35 mln zł brutto (wiceprezesów już „tylko” po 900 tys. zł). Ponad milion zarobił też prezes GK Lotos Paweł Olechnowicz (1,47 mln zł), prezes Grupy Energa Mirosław Bieliński (1,44 mln zł) czy dwaj wiceprezesi tej spółki – Wojciech Topolnicki (1,37 mln zł) i Roman Szyszko (1,37 mln zł).

Zarobić na giełdzie

Miliony można też oczywiście zarobić na giełdzie. Z danych Izby Skarbowej w Gdańsku wynika, że ogółem ok. 18,9 tys. osób wypełniło formularz dotyczący podatku od zbycia papierów wartościowych (mogą to być np. akcje spółek giełdowych, ale też jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych).

Około 32 proc. z nich wykazało stratę – średnio 14,4 tys. zł (w sumie na 88,8 mln zł). To znacznie mniej niż w rozliczeniach za 2013 r., gdy średnia strata wynosiło 20,8 tys. zł (w sumie – 123 mln zł).

Z kolei ok. 57 proc. inwestorów giełdowych mogło się pochwalić osiągniętym zyskiem. Na jedną osobą przypadło przeciętnie 23,6 tys. zł zarobku (w sumie – 252,6 mln zł). Wśród giełdowych graczy 37 osób osiągnęło zysk w wysokości właśnie powyżej 1 mln zł.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej