Wielkopolscy rolnicy kupili najwięcej nowych ciągników

W czerwcu sprzedaż traktorów i przyczep wystrzeliła. Przyczyniły się do tego wypłaty dotacji z UE.

Publikacja: 02.08.2015 22:41

W pierwszej połowie roku zarejestrowano w Polsce prawie 7,5 tys. ciągników rolniczych

W pierwszej połowie roku zarejestrowano w Polsce prawie 7,5 tys. ciągników rolniczych

Foto: 123RF

Według szacunków monitorującej rynek rolniczy agencji Martin & Jacob w I połowie tego roku zarejestrowano w Polsce 7,48 tys. ciągników rolniczych, czyli o 1,8 proc. mniej niż w analogicznym okresie zeszłego roku i o blisko 9 proc. mniej niż w bardzo udanej I połowie 2013 r.

Czerwiec i wrzesień

Analitycy zwracają uwagę na bardzo udany czerwiec tego roku. Sprzedaż traktorów, mierzona liczbą rejestracji, wyniosła 2 tys. To o 40 proc. więcej niż w maju oraz o 51 proc. więcej niż w czerwcu 2014 r. Martin & Jacob podkreśla, że tak dobrego czerwca nie było nawet w rekordowym 2012 r.

Eksperci wskazują, że skok sprzedaży w czerwcu to efekt otrzymania przez rolników zaległych pieniędzy w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013. Podobnej sytuacji spodziewają się we wrześniu, kiedy upływa ostateczny termin na składanie wniosków o wypłatę pomocy.

Najchętniej kupowanymi ciągnikami w Polsce są maszyny zagranicznych producentów. Na pierwszym miejscu plasuje się New Holland, marka grupy Fiat. W czerwcu sprzedaż wzrosła o 27 proc. (wobec czerwca 2014 r.), do 377 sztuk. Drugie miejsce przypadło amerykańskiej marce John Deere, która znalazła chętnych na 342 maszyny (wzrost o 121 proc.). Model 5085M był najlepiej sprzedającym się ciągnikiem w Polsce. Trzecie miejsce zajął czeski Zetor, który zwiększył sprzedaż o 84 proc., do 225 traktorów. Major 80 to drugi najchętniej wybierany przez polskich klientów typ traktora.

Jedyny polski producent, wskrzeszony w połowie 2011 r. Ursus – obecnie spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych – sprzedał w czerwcu 47 traktorów, co dało mu dziesiątą pozycję w zestawieniu.

Z raportu Martin & Jacob wynika, że najwięcej ciągników w czerwcu zarejestrowano w województwie wielkopolskim, bowiem tamtejsi rolnicy najbardziej skorzystali ze wsparcia z funduszy PROW.

Zarejestrowanych zostało 459 maszyn, czyli aż o 240 proc. więcej niż rok wcześniej. Dla porównania, w województwie mazowieckim sprzedaż skurczyła się o 7 proc., do 294 sztuk.

Rekord w przyczepach

Martin & Jacob analizuje również sprzedaż przyczep rolniczych. Eksperci oszacowali, że w I połowie tego roku zarejestrowano ich 4,08 tys. To o 45 proc. więcej niż rok wcześniej.

Zdaniem analityków ten skok sprzedaży można tłumaczyć opóźnieniem w uzyskiwaniu dofinansowania na zakup traktorów. W efekcie rolnicy decydowali się na zainwestowanie własnych środków w innego rodzaju, tańszy sprzęt. Uruchomienie dopłat obszarowych oraz zaległych funduszy z PROW spowodowały, że sprzedaż przyczep rolniczych poprawiała się z miesiąca na miesiąc.

W samym czerwcu sprzedaż wyniosła 1,42 tys. sztuk, co oznacza wzrost o 103 proc. wobec czerwca 2014 r. Martin & Jacob spodziewa się, że bieżący rok będzie rekordowy pod względem sprzedaży tych urządzeń.

W odróżnieniu od traktorów w produkcji przyczep prym wiodą polscy wytwórcy. Najwięcej, 538 maszyn, sprzedał w czerwcu Pronar z Narwi. To o 109 proc. więcej niż rok wcześniej. Druga pozycja należała do Metal-Fachu z Sokółki. Sprzedaż wzrosła o 130 proc., do 182 sztuk. Trzecie miejsce zajął Metaltech z Mirosawca, który znalazł nabywców na 179 urządzeń – o 46 proc. więcej niż w czerwcu ubiegłego roku.

Jak oszacował Martin & Jacob, podobnie jak w przypadku ciągników najwięcej przyczep sprzedano w województwie wielkopolskim. W czerwcu zarejestrowano tu 404 przyczepy, czyli niemal cztery razy więcej niż rok wcześniej.

Roltechnika 2015

Od 22 do 23 sierpnia w Wilkowicach odbędzie się dziesiąta edycja Wystawy Rolniczej Roltechnika. Firmy zaprezentują ciągniki oraz pozostały sprzęt rolniczy. Organizatorem są Międzynarodowe Targi Poznańskie. Patronat honorowy objęło m.in. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Impreza ma umożliwić wystawcom kontakt z potencjalnymi klientami, ale także prowadzenie dyskusji eksperckich. W ub.r. Roltechnikę odwiedziło 26,5 tys. osób. Imprezie będzie towarzyszyć XIV Ogólnopolski Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej