Szansa na stabilny rozwój

Pomorskie gminy i miasta wypadają bardzo dobrze w Rankingu Samorządów 2015. Świetne wyniki uzyskały przede wszystkim we wskaźnikach związanych z zarządzaniem jakością.

Publikacja: 27.07.2015 20:53

Reprezentanci pomorza dobrze wypadli w rankingu samorządów 2015

Reprezentanci pomorza dobrze wypadli w rankingu samorządów 2015

Foto: Rzeczpospolita

Gdańsk, stolica Pomorza, wygrał tegoroczny Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” w kategorii miasta na prawach powiatu. Znakomicie wprost wypadły pomorskie gminy wiejskie – Słupsk, Ustka i Gniewino zajęły kolejno drugą, trzecią i czwartą pozycję w kategorii gmin wiejskich. W kategorii gmin miejskich oraz wiejsko-miejskich najwyższą, szóstą pozycję zajął Pruszcz Gdański.

W ogóle samorządy z regionu bardzo dobrze prezentują się w naszym rankingu. Średnia ocena, jaką uzyskały miasta na prawach powiatu, wyniosła 67,5 pkt. To znacznie więcej niż 59 pkt, które przeciętnie otrzymały wszystkie miasta w tej kategorii. Lepsze od przeciętnych wyników osiągnęły też gminy miejskie i wiejsko-miejskie (50,3 pkt wobec 48,4 pkt) oraz gminy wiejskie (52,6 pkt wobec 47,3 pkt).

Co ciekawe, w części dotyczącej wskaźników czysto finansowych (pod uwagę bierzemy tu m.in. wzrost dochodów własnych, wzrost wydatków inwestycyjnych, uzyskaną nadwyżkę finansową czy stosunek przyrostu zadłużenia do nakładów majątkowych) pomorskie samorządy wypadają nieco słabiej od średniej.

Ale te braki „nadrabiają” z nawiązką w części rankingu poświęconej zarządzaniu jakością. Na podstawie odpowiedzi udzielonych w ankietach porównujemy w niej samorządy m.in. pod względem współpracy z organizacjami samorządowymi, efektów nauczania w szkołach podstawowych i gimnazjalnych, jakości pracy administracji samorządowej i zarządzania urzędem czy wspierania przedsiębiorczości i promocji zatrudnienia.

Gdańsk, tegoroczny lider, dostał w tej części rankingu największą liczbę punktów ze wszystkich samorządów. Złożyły się na to bardzo dobre, choć nie najlepsze, wyniki we wszystkich wskaźnikach. Z kolei Gdynia uzyskała jedną z najlepszych ocen wśród miast na prawach powiatu np. za liczbę nowych firm założonych w zeszłym roku – było ich 14 w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Sopot zaś jest najbogatszym miastem (ponad 7 tys. zł na mieszkańca), a więc i jego wydatki, w tym na gospodarkę mieszkaniową, są największe.

Pomorskie gminy miejskie i wiejsko-miejskie w naszym rankingu wyróżniają się pod względem przedsiębiorczości. W Krynicy Morskiej w zeszłym roku powstało aż 36 nowych biznesów w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. To absolutny rekord, ale dobrze jest pod tym względem w Pruszczu Gdańskim, Pucku czy w Lęborku.

Krynica Morska zawdzięcza taki wynik swojej pozycji na mapie turystycznej Polski. Na co dzień mieszka tu 1,4 tys. osób, w sezonie jednak przewijają się setki tysięcy turystów, którym komfort wypoczynku zapewnia coraz więcej firm. Dzięki temu Krynica należy też do gmin o najwyższych dochodach, jak i wydatkach (ok. 24 tys. zł).

Co ważne, wyróżniające się gminy wiejskie prowadzą politykę zrównoważonego rozwoju, dzięki której zajmują wysokie pozycje w rankingu. Gminy Słupsk i Ustka znalazły się w trójce samorządów, które uzyskały najlepsze sumaryczne oceny właśnie za zarządzanie.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej