19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 10:35 Publikacja: 05.07.2015 19:02
Pałac w Rogalinie powstał w latach 70. XVIII w.
Foto: materiały prasowe
Symbolem Wielkopolski są dęby rogalińskie rosnące w dolinie Warty i nad brzegami jej starorzeczy, od Puszczykowa niemal do Śremu. Największe w Europie skupisko wiekowych dębów szypułkowych liczy prawie 1,5 tys. drzew. Aż połowa z nich uznana została za pomniki przyrody. Trzy najsławniejsze, „Lech”, „Czech” i „Rus” (o obwodach pnia 635, 726 i 926 cm), rosną w angielskiej części parku okalającego pałac w Rogalinie.
Sama siedziba słynnego i zasłużonego dla Polski rodu Raczyńskich znajdowała się dotychczas jakby trochę w cieniu rogalińskich dębów. Nie wszyscy zwiedzający byli w stanie docenić, że jest ona zdaniem znawców jednym z najświetniejszych w kraju przykładów architektury rezydencjonalnej. Obecnie, po zakończeniu w maju br. generalnego remontu oraz renowacji i rekonstrukcji wnętrz, wyglądają one tak jak przed 1939 r., gdy mieszkali tu Raczyńscy. Otwarty znów dla publiczności pałac stanie się bez wątpienia jedną z największych atrakcji turystycznych Wielkopolski.
Współpraca gmin, rozwój infrastruktury rowerowej oraz wykorzystanie kolei do obsługi komunikacyjnej aglomeracji to klucz do udrożenienia miast.
Osiągnęła spektakularny sukces w Dolinie Krzemowej. Jest założycielką i dyrektor generalną akceleratora biznesowego dla prowadzonych przez kobiety startujących firm technologicznych.
Jaka jest sytuacja finansowa polskich samorządów? Co mówi o kondycji JST najnowszy Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego?
Województwo Lubuskie rozpoczęło wielkie świętowanie 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.
Paulina Czurak, właścicielka pracowni architektonicznej Ideograf, i Wojciech Witek, współwłaściciel Iliard Architecture & Management, o znaczeniu terenów zielonych w rozwoju miast.
Wiele z zeszłorocznych rozwiązań, czy to dobrych, czy złych, wymusza na włodarzach podjęcie nowych wyzwań.
Rząd wygasza mrożenie cen energii dla samorządów. Rynkowe ceny spadają, co potwierdzają największe miasta w Polsce, które już teraz płacą mniej niż mrożona stawka. Są jednak jeszcze miasta, gdzie płaci się więcej.
Gdańszczanie wielokrotnie udowadniali, że lubią korzystać z rowerów. Ruch rośnie z roku na rok, ale dynamika i zasięg tych zmian zależą od tempa i kompleksowości działania miasta – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Wybory samorządowe wiosną 2024 roku ustawiły „stan gry” w samorządach. Najbliższe 12 miesięcy pod względem wyborczym na pewno będzie spokojniejsze. Ale to nie znaczy, że całkiem spokojne.
Sztuczna inteligencja w służbie samorządu? Wyobraź sobie miasto, w którym po ciężkim dniu pracy wracasz do domu, a korki – po prostu zniknęły.
Województwo warmińsko-mazurskie, z ponad 200 km granicy z obwodem królewieckim, wymaga wsparcia, zwłaszcza w obecnej sytuacji geopolitycznej – mówi Marcin Kuchciński, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
Chociaż najważniejszym dla samorządowców wydarzeniem w 2024 roku były oczywiście wybory, to mijający rok był także czasem reform. I na pewno na tym się nie skończy.
Region organizuje szereg akcji pomocowych, również skierowanych do dzieci i młodzieży.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas