Wiedza już nie wystarczy

Rynek pracy to pojęcie, które się coraz częściej przebija w polityce, publicystyce, nawet w domowych dyskusjach. Brakuje pracy dla młodych w całej Europie, marne pocieszenie, że w kilku krajach członkowskich UE bardziej niż w naszym.

Publikacja: 05.07.2015 18:29

Wiedza już nie wystarczy

Foto: Fotorzepa/Bartosz Jankowski

Jak na tym tle wygląda absolwent poznańskiej uczelni? Wszystkie statystyki wykazują, że absolwenci szkół wyższych mają wciąż mniejsze problemy z pozyskiwaniem pracy od pozostałych absolwentów różnego typu placówek edukacyjnych. Niestety, często nie do końca albo w ogóle nie w swoim zawodzie.

Pamiętam, jak rozpoczynałem studia, w 1968 roku otwierano kierunek: Chemia na Politechnice Poznańskiej (ja wybrałem wtedy studia na UAM). Zrekrutowano wówczas kilkaset osób – mniej więcej na tylu chemików były planowane potrzeby dużej inwestycji chemii tworzyw sztucznych, która miała powstać pod Piłą. No właśnie, miała… Nie udawało się planować w gospodarce planowej, czy nie można przebadać, kto będzie potrzebny za 5–7 lat w warunkach gospodarki wolnorynkowej? Okazuje się, że można i prowadzi się takie badania, chociaż nie do końca mają one zastosowanie, gdyż szybko powstają nowe przemysły i inne miejsca pracy.

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej