Od 6 do 7 października potrwa Międzynarodowy Kongres Biogospodarki. To już 4. edycja imprezy organizowanej w Łodzi.
W budynku EC1 Łódź – Miasto Kultury, zrewitalizowanej, najstarszej miejskiej elektrowni, zgromadzi się ponad 400 osób z całego świata. Tematyka spotkania obejmie kwestie dotyczące zdrowej żywności, energii ze źródeł odnawialnych, przyjaznych człowiekowi biomateriałów, bioplastiku czy zagospodarowania odpadów pochodzenia biologicznego i przetwarzania ich np. w energię i paliwa.
Wśród gości Międzynarodowego Kongresu Biogospodarki nie zabraknie przedstawicieli Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, reprezentantów instytucji otoczenia biznesu oraz koordynatorów największych klastrów, działających w Niemczech, Francji czy Belgii.
Województwo łódzkie – które jako pierwsze w Polsce zostało ogłoszone bioregionem i tworzy strategię biogospodarki – zaprezentuje podczas tej imprezy także lokalne osiągnięcia. W tym, jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, wyhodowane przez Instytutu Sadownictwa w Skierniewicach nowe odmiany malin: Poemat i Polonez. Owoce te zachowują walory smakowe, a jednocześnie są odporniejsze na choroby i działanie szkodników. Na kongresie pojawi się także łódzki start–up Napiferyn Biotech, który opracował innowacyjną na skalę światową technologię pozyskiwania białka z rzepaku. Można je wykorzystywać do produkcji żywności czy wręcz zastąpić nim mięso i soję.
Jednym z wydarzeń kongresu będzie podpisanie umowy o utworzeniu Forum Bioregionów Środkowej i Wschodniej Europy. Inicjatywa ta ma służyć zacieśnieniu współpracy w zakresie biogospodarki między krajami naszej części kontynentu. To ważne, bowiem państwa Europy Środkowo-Wschodniej mają wystarczające zasoby, by stać się spichlerzem Starego Kontynent.
Podczas kongresu wypracowana zostanie deklaracja Lodz Bioregions Declaration. Przedstawiciele łódzkiego samorządu zaprezentują ją podczas Konferencji Biogospodarki w Bratysławie BBEC2016, organizowanej przez Prezydencję Słowacką w październiku 2016 r. oraz na European Innovation Summit, który odbędzie się w Parlamencie Europejskim w listopadzie 2016 r. Wydarzenie to przygotowuje instytucja Knowledge4Innovation.
Europejski Kongres Biogospodarczy, będzie kulminacją tygodnia bioekonomii BIOWEEK 2016, który wystartował w Łodzi 3 października. To m.in. Forum Bioregionów z udziałem regionów z Europy Centralnej i Wschodniej oraz IX Międzynarodowe Targi Żywności Ekologicznej Natura Food. Ich organizatorzy zwracają uwagę, że jest to najważniejsze wydarzenie targowe poświęcone ekologicznej żywności w naszej części kontynentu.
Oprócz produktów spożywczych na targach są prezentowane także biokosmetyki, środki czystości i suplementy diety. W targach Natura Food co roku bierze udział około 350 wystawców ( w tym roku będą wśród nich przedstawiciele m.in. Niemiec, Czech, Włoch i Ukrainy). W ubiegłym roku imprezę odwiedziło 12 tys. gości.
Województwo łódzkie zdecydowało się przygotować własną strategię biogospodarczą, która jest odpowiedzią na globalne wyzwania i problemy, jak przeludnienie, brak dostępu do żywności i wody, kurczenie się zasobów naturalnych oraz zmiany klimatu. Ekologia obecna jest również w regionalnych inteligentnych specjalizacjach województwa łódzkiego, ogłoszonych w 2015 r. Jednym z nich jest innowacyjne rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.