Parki przemysłowe jak magnes

Dzięki nowym inwestycjom firma sia Abrasives stanie się trzecim co do wielkości pracodawcą w Goleniowskim Parku Przemysłowym
Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski

Nowe inwestycje w Zachodniopomorskiem będą realizować firmy ze Szwecji, Stanów Zjednoczonych, Danii i Szwajcarii

Rośnie liczba nowych inwestycji w województwie zachodniopomorskim. Magnesem dla nowych przedsięwzięć okazują się m.in. parki przemysłowe, oferujące dobrze skomunikowane i uzbrojone tereny wraz z obsługą administracyjną i techniczną.

Byłe lotnisko

Atrakcyjną lokalizacją okazuje się zwłaszcza Stargard. Jego Park Przemysłowy Nowoczesnych Technologii, stanowiący podstawę oferty inwestycyjnej miasta, znajduje się na terenie byłego lotniska wojsk radzieckich Kluczewo. Z 850 hektarów powierzchni pod inwestycje w pierwszym etapie przeznaczonych jest około 250 hektarów. Tak duża zwarta powierzchnia pozwala ulokować nawet największe projekty. Zwłaszcza że w odległości 5 km przebiega dwupasmowa obwodnica Stargardu w ciągu drogi krajowej nr 10. Zapewnia połączenie z portem w Szczecinie, a za pośrednictwem autostrady A6 – z zachodnią granicą Polski.

Na terenie Parku dużą inwestycję zaplanowała spółka Kalmar, będąca częścią koncernu Cargotec. Ten ostatni działa w Stargardzie od 2010 roku i zatrudnia ok. 800 osób. Wkrótce liczba pracowników ma znacząco wzrosnąć dzięki przeniesieniu ze szwedzkiego Lidhult montażu wózków widłowych. Według urzędu miejskiego w Stargardzie przeniesienie produkcji potrwa około dwóch lat, a zakład w Szwecji będzie zamykany stopniowo. – Chcemy poszerzyć naszą działalność w Stargardzie. Musimy dążyć do utrzymania pozycji ogólnoświatowego lidera – tłumaczył decyzję Dan Pettersson, wiceprezes Mobile Equipment, Kalmar. Firma zapowiada utworzenie 200 nowych miejsc pracy.

W Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii produkcję opakowań uruchomi także firma SPG Polska należąca do SPG Group. Będzie ona przeznaczona na rynek polski i na rynki krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz Skandynawii. Inwestor zadeklarował nakłady na poziomie co najmniej 28 mln zł do połowy przyszłego roku.

W Stargardzie działa również Stargardzki Park Przemysłowy, gdzie w maju ruszyła budowa centrum logistycznego grupy Ottensen. Firma zajmująca się dystrybucją narzędzi budowlanych i obsługą branży drzewnej przeniesie do Stargardu swoją centralę ze Szczecina, gdzie nie mogła znaleźć terenów do rozbudowy. W nowym miejscu zacznie działać jesienią tego roku.

Nowe inicjatywy w Panattoni

W Szczecinie nowi inwestorzy będą rozwijać działalność na terenie Parku Panattoni. Jego inwestorem jest amerykański koncern Panattoni, który chce utworzyć tu największe centrum dystrybucyjne działające w obrębie miasta. Na planowanych przeszło 50 tys. metrów kwadratowych hal magazynowo produkcyjnych będzie możliwa działalność różnego rodzaju firm. Według przedstawicieli Panattoni hale są atrakcyjną ofertą zwłaszcza dla firm prowadzących sprzedaż internetową.

Jeszcze w końcu ubiegłego roku na ulokowanie działalności w Panattoni Park Szczecin zdecydowała się szwedzka firma Pierce AB, działająca w branży dystrybucji odzieży dla motocyklistów i akcesoriów motocyklowych. Magazyny wynajęła także polska spółka Marol, będąca jednym z wiodących dystrybutorów produktów spożywczych na polskim rynku. Ma się tam przenieść z dotychczasowej siedziby szczecińskiego oddziału spółki. Kolejny najemca to Swendsen Sport ze Skandynawii, działający w branży sprzętu wędkarskiego.

Szwajcarzy i Duńczycy

Nowe inwestycje napływają do Goleniowa. W kwietniu podpisana została umowa w sprawie przejęcia polskiej spółki BTS, dystybutora systemów szlifowania, przez jej wieloletniego partnera, szwajcarską firmę sia Abrasives. Ta ostatnia kupiła już grunty, na których będzie rozbudowywać zakład. Zatrudnienie może wzrosnąć do kilkuset osób, co sprawi, że sia Abrasives stanie się trzecim co do wielkości pracodawcą w Goleniowskim Parku Przemysłowym. – Akwizycja BTS zapewni nam utrzymanie wysokiej jakości konwersji systemów szlifowania. Równocześnie sia Abrasives ugruntuje swoją pozycję wiodącego dostawcy systemów szlifowania na rosnącym rynku Europy Wschodniej – zapowiedział Martin Küper, dyrektor generalny sia Abrasives.

Z kolei w Szczecinku zainwestuje duński producent mebli, firma Tvilum. W hali należącej do Szczecińskiego Klastra Meblowego zostanie uruchomiona produkcja kosztem 6 mln euro. W drugiej połowie 2016 roku ma się zakończyć przenoszenie dwóch linii produkcyjnych z Danii, przy których będzie pracować ok. 80 osób. W przyszłości inwestycja zostanie rozbudowana o dwie kolejne linie, przy czym każda z nich przyniesie dodatkowe 40 nowych miejsc pracy. Dostawy płyt do produkcji ma zagwarantować Kronospan. Inwestycja w Polsce pozwoli duńskiemu producentowi obniżyć koszty związane z transportem płyt i gotowych produktów. Jako firma globalna Tvilum posiada oddziały w USA, Rosji, Dubaju, Ameryce Południowej, Australii oraz w kilku lokalizacjach w Europie. Od 2013 roku jest własnością amerykańskiej Revolution Capital Group. Zdaniem marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza silny strategiczny inwestor daje goleniowskiej firmie szansę na dynamiczny rozwój. – W oczach inwestora Pomorze Zachodnie jest bardzo dobrym miejscem rozwoju na rynkach Europy Wschodniej – powiedział Geblewicz.

Mogą Ci się również spodobać

Magiczna ulica w Połczynie-Zdroju

Ponad 500 kolorowych parasoli tworzy zadaszenie deptaka w najstarszym kurorcie na Pomorze Zachodnie. W ...

Efekty pandemii. Ulice krakowskiej Starówki będą mniej urokliwe

Krakowskie dorożki nie przejeżdżają przez Rynek, nie mogą zatrzymywać się na Starym Mieście. O ...

Zaskakująca strategia Szczecina. Będzie drożej i… taniej

Szczecin powiększa strefę płatnego parkowania i podnosi ceny, stanieją jednak długookresowe bilety komunikacji miejskiej. ...

Bezpłatne porady prawne będą dostępne bez zwyczajowych obostrzeń

Punkty pomocy prawnej mogą działać zdalnie ale nie muszą. Nikt nie będzie sprawdzał, czy ...

Większe potrzeby, mniejsze budżety

Władze lokalne staną przed dylematem - jak się rozwijać przy ograniczonych finansach. Ucierpieć mogą ...

„To będą najdroższe wybory w historii”. Miasta chcą więcej pieniędzy

Samorządy już zamawiają środki ochrony osobistej dla członków komisji wyborczych oraz samych wyborców. Potrzebują ...