Rząd dołoży do wodociągu w Koniecpolu

Premier Beata Szydło zapowiedziała wsparcie dla inwestycji
Fotorzepa, Jerzy Dudek

Jeśli wszystko dobrze pójdzie, pod koniec roku mieszkańcy gminy będą mieli w końcu wodę w kranach.

– Jednak jeśli będą problemy z przetargiem, to inwestycja może się przeciągnąć – ostrzega Andrzej Perliński, wiceburmistrz miasta i gminy.

Gmina Koniecpol (niedaleko Częstochowy) z brakiem wody boryka się od sierpnia ubiegłego roku. Nie mają jej mieszkańcy kilkunastu gmin wokół miasteczka. Podobne problemy zdarzały się wcześniej, bo studnie wyschły, ale zazwyczaj po kilku tygodniach woda znów się pojawiała. Takiej sytuacji jak teraz nie było jednak dotąd nigdy. – Nikt nie wie, co jest przyczyną tych problemów – przyznaje burmistrz Perliński.

To na zlecenie władz gminy strażacy z OSP oraz pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego w Koniecpolu dowożą wodę dla zwierząt i ludzi. Każdego dnia taka operacja kosztuje gminę co najmniej 3 tys. zł. Problem może rozwiązać budowa wodociągu, ale gmina nie jest w stanie sama sfinansować takiej inwestycji. Koniecpol jest jedną z najbardziej zadłużonych gmin w Polsce. Samorząd na inwestycję nie może zaciągnąć kredytu, bo realizuje plan naprawczy.

Mieszkańcy zbierali pieniądze na budowę wodociągu podczas dożynek, wpłacali na specjalne konto, ale uzyskana w ten sposób kwota to kropla w morzu. Budowa wodociągu, jak szacują władze gminy, ma kosztować ok. 15 mln zł.

W styczniu w Koniecpolu była premier Beata Szydło, która obiecała pomoc przy tej inwestycji. A Rafał Bochenek, rzecznik rządu, zapowiedział, że budowa wodociągu będzie realizowana przy wsparciu rządu i zostanie sfinansowana m.in. z rezerwy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

Koszt przygotowania dokumentacji projektowej wodociągu zostanie w 80 proc. pokryty ze środków wojewody śląskiego, resztę ma dołożyć gmina Koniecpol. Jak poinformowała nas Ksymena Szymczuk-Zawada z biura prasowego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, 25 stycznia wojewoda śląski zwiększył budżet gminy Koniecpol o blisko 183 tys. zł na dofinansowanie kosztów opracowania dokumentacji projektowej. Dzięki tej kwocie jeszcze w styczniu władze gminy ogłosiły przetarg na wykonanie dokumentacji. Urzędnicy z Koniecpola szacują, że na wiosnę uda im się ogłosić przetarg na wykonanie inwestycji.

Sama budowa wodociągu zostanie w 80 proc. sfinansowana z budżetu państwa. – Te środki są w dyspozycji ministra spraw wewnętrznych i administracji i zostaną uruchomione na wniosek wojewody – wyjaśnił Rafał Bochenek. Dodał, że podjęte są starania, by pozostałe 20 proc. kosztów zostało pokryte przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, tak by gmina nie musiała wykładać pieniędzy na inwestycję.

Jak mówi wiceburmistrz Andrzej Perliński, już na wiosnę gmina mogłaby ruszyć z budową wodociągu dla pięciu wsi, dla których ma już dokumentację techniczną, a po rozstrzygnięciu przetargów i wykonaniu dokumentacji dla pozostałych sołectw latem ruszyłaby budowa kolejnej części wodociągu.

Władze gminy najbardziej obawiają się ewentualnych odwołań po rozstrzygnięciu przetargów czy to na stworzenie dokumentacji, czy to później na budowę wodociągu. Gdyby do tego doszło, oznaczałoby to opóźnienie inwestycji.

Mogą Ci się również spodobać

Parkowanie w miastach będzie coraz droższe

Samorządy w większych miastach zacierają ręce. Mogą znacznie podnieść stawki opłat za postój. A ...

Gliwice się budują

Miasto Gliwice nie ogląda się na innych i od lat z powodzeniem realizuje własny ...

Hotspoty rozgrzeją gminny internet

W konkursie „Internet dla każdego” gminy mogą składać wnioski o dofinansowanie publicznych punktów dostępu ...

Tramwaje w Krakowie pojadą bez trakcji

W najbliższych dniach do stolicy Małopolski ma przyjechać pierwszy supernowoczesny tramwaj, który będzie mógł ...

Wiek nie ma znaczenia. Młodzi i seniorzy podbijają rynek franczyzowy

Historia pokazuje, że każdy wiek jest dobry by rozpocząć własną działalność gospodarczą. Ludzie młodzi ...

Finansowanie przedsięwzięć niedaleko rzek ma być łatwiejsze

Jednostki samorządu terytorialnego będą mogły partycypować w kosztach inwestycji i utrzymania m.in. wałów przeciwpowodziowych. ...