Miasta remontują czynszówki

Około 8 mln zł przeznaczą w tym roku władze Gdańska na odnowienie zdewastowanych lokali
Fotorzepa, Marta Bogacz

Samorządy Pomorza przeznaczą w tym roku więcej pieniędzy na odnowienie zniszczonych lokali komunalnych niż w 2015 r.

Nowe mieszkania powstaną tylko w Gdańsku, gdzie buduje je powołana przez urząd spółka i TBS-y. Inne samorządy też zapowiadają takie inwestycje, ale w kolejnych latach.

W Gdańsku jest ok. 18,4 tys. czynszówek. Co roku miasto przydziela ok. 600 takich lokali, z czego ok. 150–200 to mieszkania socjalne. – W puli przyznawanych mieszkań znajdują się m.in. te zwalniane przez dotychczasowych najemców, które na skutek niewłaściwego ich użytkowania czy wręcz aktów wandalizmu, wymagają gruntownego remontu – mówi Anna Dobrowolska z biura prasowego urzędu w Gdańsku.

Na listach oczekujących zarejestrowanych jest ok. 2,2 tys. rodzin, w tym takie, które czekają na zamianę mieszkania w związku z rozbiórką dotychczas zajmowanego budynku czy lokalu socjalnego. – Kolejka od kilku lat się skraca. W 2010 roku liczyła ok. 3,5 tys. rodzin. Teraz chętnych jest mniej, bo Gdańsk przoduje w liczbie nowo oddawanych lokali komunalnych – podkreśla Anna Dobrowolska.

Krótsze oczekiwanie

Na przydział mieszkań komunalnych w Gdyni na czas bezterminowy czekają 23 rodziny, a na lokale socjalne aż 705, z czego 681 po wyrokach eksmisyjnych. W mieście jest ponad 5,5 tys. mieszkań komunalnych, z czego niemal 500 socjalnych.

Jak informuje Sebastian Drausal, rzecznik urzędu miasta, w tej puli jest około 230 pustostanów, z czego 53 wyremontowane lub gotowe do zasiedlenia, kolejnych dziewięć jest remontowanych, a pięć przekazano na potrzeby MOPS.

– Poza tym 43 czynszówki są lub będą wyremontowane przez najemców w ramach programu wymiany z budynków socjalnych do budynków komunalnych lub wspólnotowych – wylicza rzecznik. Dodaje, że kolejnych siedem mieszkań jest zarezerwowanych dla następnych chętnych, którzy chcą wziąć udział w tym programie. Cztery lokale zostały skreślone z ewidencji lokali mieszkalnych, bo nie spełniały norm, a 62 czekają na wyjaśnienie sytuacji prawnej. W Gdyni na lokal komunalny mieszkańcy czekają średnio dwa lata, na socjalny orzeczony wyrokiem sądowym nawet pięć.

W zasobie komunalnym Słupska według stanu na koniec roku było 6033 mieszkań, z czego 86 to pustostany. – Rok temu było ich więcej, bo ponad 100 – zauważa Karolina Chalecka z urzędu miasta.

Z danych słupskiego ratusza wynika, że 364 rodziny czekają na lokal komunalny, a 341 na socjalny. Poza tym urząd musi przyznać 639 mieszkań socjalnych rodzinom, wobec których sąd orzekł eksmisję. – Do 2015 roku na lokal w Słupsku czekało się od czterech do sześciu lat, ale w ub.r. dzięki wsparciu rządowemu Słupsk wyremontował ponad 100 pustostanów, dlatego w tym roku skrócą się listy oczekujących – zapewnia Chalecka. Podkreśla, że taka sytuacja w mieście zdarzyła się po raz pierwszy. Obecnie trwa zasiedlanie wyremontowanych pustostanów.

Program dla młodych

Urząd miasta w Gdańsku sam nie buduje co prawda mieszkań komunalnych, ale robi to powołana przez niego spółka: Gdańska Infrastruktura Społeczna (GIS) i wszystkie wybudowane przez nią mieszkania wchodzą do zasobu komunalnego. Podobnie dzieje się z lokalami wybudowanymi przez GTBS oraz TBS Mołtawa, które są finansowane z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. W latach 2014 –2015 dzięki niemu wybudowano łącznie 167 mieszkań. W 2016 roku zostaną oddane do użytku 144 mieszkania przy ul. Unruga i Człuchowskiej – to inwestycje realizowane przez gdańskie TBS-y, w ramach Funduszu Dopłat, co skróci kolejkę. W 2017 r. miasto zamierza oddać 24 lokale wybudowane przez GIS, a w 2018 r.– kolejnych 12. Wszystkie w tej chwili są w budowie.

Dodatkowo władze Gdańska pracują nad specjalnym programem mieszkaniowym dla młodych rodzin. – Do nich chcemy skierować ofertę wynajmu mieszkań w budynkach gdańskich TBS na preferencyjnych warunkach – mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. Program ma być gotowy w drugiej połowie roku.

Gdynia co prawda nie planuje budowy mieszkań komunalnych, ale więcej z dziś istniejących wyremontuje. W ub.r. na ten cel przeznaczono ponad 79o tys. zł, w tym kwota jest znacznie wyższa i wynosi 1,2 mln zł. Pieniądze będą przeznaczone nie tylko na 47 wytypowanych już mieszkań, ale też na remonty i przebudowę pustostanów. – Zdajemy sobie sprawę z tego, jak wygląda sytuacja i sprawdzamy możliwości, by rozpocząć takie inwestycje mieszkaniowe w kolejnych latach – mówi Sebastian Drausal.

Z kolei Gdańsk co roku remontuje średnio ok. 150 lokali, ale w tym oraz w przyszłym roku będzie ich więcej. Miasto przez dwa lata chce w sumie wyremontować 600 czynszówek, po 300 na rok.

W tym i w następnym roku na modernizację zdewastowanych lokali ma być przeznaczone po 8 mln zł. Z tego 5 mln zł z Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych (GZNK), a 3 mln zł – z budżetu miasta. W tym roku na remonty wszystkich budynków i mieszkań komunalnych oraz wnętrz podwórzowych Gdańsk wyda prawie 38 mln zł. Karolina Chalecka zdradza, że w tym roku władze Słupska zamierzają wyremontować kompleksowo ok. 25–30 wolnych mieszkań komunalnych, na co pójdzie ok. 0,5 mln zł. – Te mieszkania będą przede wszystkim wskazywane do zasiedlenia rodzinom z listy oczekujących – tłumaczy urzędniczka.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Mazowsze i stolica oddzielnie?

Partia rządząca ma kolejny pomysł na zmiany na mapie administracyjnej kraju. Samorządowcy uważają, że ...

W Krakowie tramwaj pojechał bez motorniczego

W stolicy Małopolski odbyły się pierwsze pokazy przejazdu tramwaju Nevelo z autonomicznym systemem sterowania. ...

Zbliża się koniec biurowego eldorado?

Mimo kłopotów z najemcami, biurowce w Łodzi pną się do góry. W budowie jest ...

Nowoczesna technika pozwoli na szybkie tempo robót

W czerwcu ma się rozpocząć budowa tunelu pod Łodzią. To część Transeuropejskiej Sieci Transportowej ...

Pytony, warany, węgorze… Jakie jeszcze zwierzęta przemyca się do Polski?

Boa madagaskarski, biczogony, warany kolczystoogonowe, pytony królewskie – to tylko niektóre z chronionych gatunków, ...

Samorządowcy szturmują Wiejską

W ławach poselskich i senatorskich zasiądzie liczne grono radnych różnych szczebli, a także włodarze ...