Dzięki kamerze ma być bezpieczniej

Monitoring wideo jest w stanie uratować życie nawet 300 mieszkańcom rocznie. Skraca średni czas dojazdu do pracy o 15–30 minut
materiały prasowe

Jedną z kluczowych idei inteligentnych miast jest poprawa bezpieczeństwa. Nowe technologie potrafią jednak także zmienić smart city w Big Brothera.

Singapur, Sinciang

Wartość inwestycji w technologie z zakresu smart city w 2018 r. sięgnie globalnie gigantycznej kwoty 81 mld dol. W ciągu kolejnych czterech lat te wydatki mają wzrosnąć do 158 mld dol. – prognozuje International Data Corporation (IDC).

Lwią część nakładów – jak wskazuje Serena Da Rold, menedżer w IDC – stanowić ma inteligentny transport oraz napędzane danymi „sprytne” systemy bezpieczeństwa publicznego. W kontekście tych ostatnich kluczowy jest nowoczesny monitoring wizyjny. Tego typu rozwiązania wdrażane są w większości większych miast na świecie. Rynek tzw. CCTV (kamer monitoringu)do 2025 r. ma rosnąć w tempie ponad 12 proc. rocznie, do poziomu 25 mld dol. – podaje TMR Analysis. Ich popularność nie powinna dziwić. Tego typu systemy pozwalają bowiem wykrywać zagrożenia terrorystyczne czy różnego rodzaju niebezpieczne incydenty, jak wypadki samochodowe, uliczne bójki czy nawet dzikie zwierzęta spacerujące po osiedlach. Dzięki wdrożeniu takich nowych standardów bezpieczeństwa metropolie mogą istotnie poprawić poziom ochrony, zwiększyć oszczędności i odpowiadać na potrzeby mieszkańców. Świetnym tego przykładem jest choćby Singapur, który ma być pierwszym miejscem na Ziemi wyposażonym aż w ponad 100 tys. kamer. „Cyfrowe oczy” inteligentnego miasta mają być zainstalowane m.in. na latarniach. Sterowane sztuczną inteligencją (AI) będą – dzięki innowacyjnym systemom – rozpoznawać twarze mieszkańców. Władze przekonują, że ta technologia ma ukrócić uliczną przemoc, palenie papierosów w niedozwolonych miejscach i ograniczyć inne nielegalne aktywności. Problem w tym, że granica między akceptowalnym zakresem ingerencji w nasze życie i pozytywnymi celami takich działań a wszechobecną inwigilacją, przypominającą Big Brothera, jest niezwykle cienka.

Magistrat w Singapurze tłumaczy, że nowa technologia – wdrażana z francuską firmą Dassault Systemes – służy m.in. do budowy trójwymiarowego modelu miasta, który ma być jego odwzorowaniem w czasie rzeczywistym. Zarządzający aglomeracją będą mogli monitorować więc i sterować różnymi aspektami jego życia niczym w popularnej grze „SimCity”. Taki inteligentny monitoring stanowi jednak również poważne zagrożenie, o czym przekonać się mogą mieszkańcy Chin. W autonomicznym regionie Sinciang władza wykorzystuje zaawansowany system wizyjny do tłumienia społecznych niepokojów. „Sprytne” algorytmy analizują obraz i są w stanie wykryć zgromadzenia i tłumy ludzi. Technologia stała się bronią w walce z muzułmańskimi mieszkańcami tego regionu.

Chorzów

Eksperci przekonują, że sama nowoczesna technologia nie jest zła – ważne jest, przez kogo jest ona wykorzystywana i w jaki sposób. Trudno dziś wyobrazić sobie jednak nowoczesne miasto bez zaawansowanego systemu monitoringu wideo. Również w Polsce.

W 2017 r. zarejestrowano w naszym kraju prawie 8 tys. imprez masowych, a ich liczba rośnie z roku na rok – podobnie jak związane z nimi zagrożenia. Miasta wciąż zmagają się z aktami wandalizmu, zakłócaniem porządku czy kradzieżami samochodów, których sprawcy są identyfikowani jedynie w co piątym przypadku. Zdają sobie z tego sprawę np. w Chorzowie, gdzie samorząd zainwestował właśnie w rozbudowę działającego tam już cztery lata systemu monitoringu. Do 29 kamer dołączyły kolejne – mobilne. Będą one rozstawiane w różnych częściach miasta. Samorząd liczy na poprawę bezpieczeństwa.

W ciągu ostatnich pięciu lat co piąty Polak (19 proc.) padł ofiarą kradzieży, włamania, pobicia lub napadu. Niestety, wykrywalność przestępstw polegających na uszkodzeniu mienia w 2017 r. wyniosła jedynie 33 proc. Rosnąca przestępczość, ciągły napływ ludności do aglomeracji, presja na optymalizację ruchu drogowego to zaledwie początek listy wyzwań, z którymi mierzą się dziś miasta. Inteligentne systemy wideo, które automatycznie analizują nagrywany materiał w czasie rzeczywistym, potrafią wykrywać ruch oraz dźwięk, mierzyć przepływ ludzi, rozpoznawać numery rejestracyjne aut, to jedno z remediów. Kamery AI śledzą ścieżki pasażerów na lotniskach i w miejscach publicznych oraz dostarczają danych na temat podejrzanych zachowań czy przenoszonych przedmiotów. Mogą identyfikować newralgiczne punkty i powiadamiać o możliwych zagrożeniach, pomagając w procesie ewakuacji. – Sama obecność kamer odstrasza przestępców, zapobiegając włamaniom i aktom wandalizmu. Gdy dochodzi do wykroczeń czy wypadków, inteligentne systemy wideo pomagają służbom w koordynacji działań oraz wykrywaniu sprawców. Na podstawie zautomatyzowanej analizy są w stanie wskazać miejsca, w których najczęściej popełniane są przestępstwa, by prewencyjnie kierować tam patrole policji. Pozwalają redukować liczbę fałszywych alarmów o 90 proc. – wylicza Piotr Bettin, menedżer ds. rozwoju biznesu w Konica Minolta.

Według badania Instytutu McKinsey wykorzystanie inteligentnych aplikacji, danych i technologii może nie tylko poprawić jakość życia w miastach i uratować życie nawet 300 osób rocznie, ale również skrócić średnią dojazdów do pracy o 15–30 minut, przyspieszyć czas reakcji w nagłych wypadkach o 20–35 proc.

Mogą Ci się również spodobać

Smog zatruwa młode mózgi

Naukowcy zamierzają przebadać kilkaset dzieci, aby ustalić, jak smog wpływa na rozwijający się mózg. ...

Trudniej będzie podrobić dowód i prawo jazdy

Dzięki odpowiedniemu rejestrowi łatwiej będzie potwierdzić autentyczność np. dokumentów, które trafiają na biurka urzędników. ...

„Śląsk to jedna z największych porażek kolei w Polsce”. Jest szansa, że będzie lepiej

Nowelizacja Ustawy o transporcie kolejowym ma poprawić sytuację miast wykluczonych komunikacyjnie. Z danych Ministerstwa ...

W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych powstają m.in. węzły przesiadkowe

Projekty w ramach ZIT realizowane są zgodnie z prawem, ale wolno

Opóźnienia w przygotowaniu i realizacji zintegrowanych inwestycji terytorialnych powodują zwłokę w wykorzystaniu funduszy europejskich ...

Nie ma jak skutecznie bronić mieszkańców

Brakuje uregulowań dotyczących najmu krótkoterminowego. Tymczasem w innych państwach europejskich od dawna już obowiązują.

23 miliony złotych na eksponaty

Przetarg na wykonanie 212 eksponatów ogłosi w tym miesiącu Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. ...