Zresztą problem dotyczy także utrzymania całej samorządowej infrastruktury – ulicznego oświetlenia, szkół, urzędów czy placówek służby zdrowia. Prezydent Rzeszowa alarmuje, że w mieście prąd może kosztować o 60 proc. więcej, ale nie zdecydował jeszcze, czy to oznacza mniejsze inwestycje. ©?
Andrzej Buła marszałek województwa opolskiego
Inwestycje zaplanowane na 2019 r. są najwyższe od 2010 r., kiedy to województwo opolskie wygrało rywalizację o krajową rezerwę wykonania w perspektywie finansowej 2007–2014. Taki poziom wydatków osiągamy wyłącznie dzięki wykorzystaniu funduszy unijnych, również w obecnej perspektywie finansowej jesteśmy jednym z liderów w tym obszarze. Realizacja części inwestycji 2018 roku przesunęła się na 2019 rok, ale wynika to głównie z braku wykonawców oraz przedłużających się przetargów na wybór wykonawców. Bardzo często wnoszone są przez oferentów odwołania od rozstrzygnięć przetargowych, co znacząco przesuwa moment rozpoczęcia inwestycji. Priorytetem na dalsze lata będą, podobnie jak w latach poprzednich inwestycje drogowe. Wynika to z faktu, że infrastruktura drogowa jest podstawową infrastrukturą regionu, zarządzaną przez samorząd województwa. Nadal będziemy wspierać, poprzez zapewnienie wkładów własnych, wojewódzkie instytucje kultury i jednostki ochrony zdrowia w pozyskiwaniu przez nie środków na rozwój. ©?
Olgierd Geblewicz marszałek województwa zachodniopomorskiego
Od wielu lat konsekwentnie stawiamy na inwestycje i rozwój. Wykorzystujemy możliwości, jakie stwarza regionom Unia Europejska. Każda perspektywa unijna to dla nas skok rozwojowy. Do naszych priorytetów należą gospodarka, tworzenie dobrych jakościowo miejsc pracy, wspieranie innowacyjnych firm i inteligentnych specjalizacji, a także czystych technologii. Naszym ukłonem w stronę ekologii i czystego środowiska jest m.in. budowa nowoczesnego tzw. budynku pasywnego, w którym będzie się mieścić siedziba urzędu marszałkowskiego. Przed nami bardzo ambitne plany w sferze kultury: budowa Teatru Polskiego w Szczecinie i Morskiego Centrum Nauki. To zadania wieloletnie, przyszły rok będzie czasem intensywnych przygotowań do ich realizacji. Największą częścią wydatków jest pakiet na transport i łączność. Chcemy, by sieć dróg wojewódzkich była komplementarna do dróg krajowych. Coraz częściej jesteśmy konkurencyjni właśnie dzięki znakomitym warunkom do uprawiania turystyki aktywnej, stąd pomysł budowy sieci nowoczesnych tras rowerowych. ©?
Tadeusz Truskolaski prezydent Białegostoku
Nasze plany inwestycyjne na przyszły rok można porównać do rozpędzonego pociągu, którego nie da się szybko zatrzymać. W zeszłym roku udało się nam skorzystać z ostatniej szansy na zdobycie unijnych pieniędzy w tak dużym wymiarze. To umożliwiło przeprowadzenie i rozpoczęcie wielu dużych inwestycji. W 2019 r. czeka nas ich kontynuacja, m.in. ważnych dla miasta projektów drogowych, które udrożnią podłączenie Białegostoku do trasy S8 łączącej nas z Warszawą. Chcemy, by miasto rozwijało się w sposób wszechstronny, sporo przeznaczymy na kulturę, np. na budowę Muzeum Pamięci Sybiru. Nie zabraknie też mniejszych inwestycji, spełniających oczekiwania i potrzeby mieszkańców. Zaczynamy realizację zapowiadanego programu budowy kolejnych boisk szkolnych, osiedlowych skwerów, miejsc aktywnego wypoczynku i rekreacji. Inne ważne projekty to hala widowiskowo-sportowa czy zagospodarowanie bulwarów nad Białą. Te plany są jednak uzależnione od możliwości zdobycia zewnętrznego finansowania oraz czasu. ©?
Jarosław Stawiarski marszałek województwa lubelskiego
Wydatki na inwestycje budżetu województwa lubelskiego w 2019 r. są o 34,7 proc. wyższe od wydatków inwestycyjnych w 2018 roku. Wzrost związany jest głównie z wyższymi wydatkami na realizację inwestycji unijnych na drogach wojewódzkich. Jednym z priorytetów dla władz województwa pozostaje w dalszym ciągu kwestia wykorzystania środków europejskich, którymi dysponujemy w RPO. Przypomnę, że Lubelskie ma do wykorzystania blisko 10 mld zł z tego programu. Ze swej strony mogę zapewnić, że nie stracimy ani złotówki z tej kwoty. Jak dotąd w podpisanych umowach zakontraktowaliśmy ponad 64 proc. budżetu. W 2019 roku przyśpieszymy i ogłosimy kolejne unijne konkursy. Pracujemy nad aktualizacją Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego. Jestem przekonany, że nasza przyszła polityka inwestycyjna powinna odpowiadać takim potrzebom jak wykorzystanie przygranicznego położenia, zagospodarowanie potencjału uzdrowiskowego i energetycznego, rozwój i wzmacnianie funkcjonalne miast czy dalsze budowanie regionalnych produktów turystycznych. ©?