Dla uciekających z miast

Odpoczynek od miejskiego zgiełku
AdobeStock

Bobrowniki – III miejsce wśród gmin wiejskich.

Zielone, malowniczo położone tereny gminy to magnes dla uciekających od miejskiego zgiełku mieszkańców okolicznych śląskich metropolii. Mimo że Bobrowniki są częścią przemysłowej aglomeracji, dużą część jej powierzchni zajmują lasy i obszary o dużym znaczeniu przyrodniczym. Nic dziwnego, że władze szanse rozwoju upatrują w stanie środowiska naturalnego. A sąsiedztwo Tarnowskich Gór, Katowic, Chorzowa, Sosnowca, Bytomia sprawia, że płuca, ale i serce Śląska (gmina znajduje się w centralnym punkcie regionu) stają się atrakcyjnym miejscem do osiedlania się m.in. dla młodych rodzin z dziećmi. Nic dziwnego, że intensywnie rozwija się tu budownictwo mieszkaniowe i to w zgodzie z naturą. I w tym duchu Bobrowniki się rozwijają – zrewitalizowano teren parku, podjęto się przebudowy amfiteatru w Rogoźniku, który mieści 3 tys. osób, wybudowano kilkanaście kilometrów ścieżek rowerowych, odnowiono plac zabaw i uliczne oświetlenie.

Licząca niemal 12 tys. mieszkańców gmina (8 proc. ludności powiatu będzińskiego) jest jedną z 41 jednostek Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz częścią Związku Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego. Wyróżnia się tym, że znajduje się w czołówce beneficjentów środków unijnych.

Ale Bobrowniki to również innowacje. Od 2017 r. samorząd udostępnia mieszkańcom wysokiej jakości usługi elektroniczne, jak choćby możliwość oglądania transmisji z sesji Rady Gminy online czy system zdalnego odczytu wodomierzy.

W 2015 r. gmina opracowała – we współpracy z mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi – „Strategię Rozwoju do 2020 roku”. Nazwano w niej także słabe strony, które stały się wyzwaniem dla samorządu. Chodzi m.in. o tranzytowy charakter regionu – przebiegają tu szlaki komunikacyjne, np. A1).

Mogą Ci się również spodobać

Podlasie spróbowało zanęcić turystów w najgorszy z możliwych sposobów

Kontrowersyjny youtuber – znany w mediach społecznościowych jako Lord Kruszwil – nakręcił film promocyjny ...

Będą nowe miejskie plaże

Trwają pracę związane z zabudową części nabrzeża jeziora w Sławie (woj. lubuskie). Nowego terenu ...

Politechnika w Gliwicach uczelnią badawczą

Politechnika Śląska w Gliwicach dołączyła do grona laureatów konkursu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. ...

Spóźnia się tramwaj na południe Katowic

Nie będzie w przyszłym roku tramwaju na południe Katowic, jak wcześniej planowano. Jedna z ...

Hulajnoga źle zaparkowana, znaczy porzucona?

Miały być wygodnym, ekologicznym środkiem lokomocji i sposobem na pokonanie miejskich korków, ale coraz ...

Rower miejski w Katowicach

Katowiczanie pokochali rowery miejskie

Z 22 nowych stacji rowerów miejskich mogą od czerwca korzystać mieszańcy Katowic. Łącznie w ...