Rewitalizacje terenów zielonych

Wagmostaw
Fot.KrzysztofGrabowski

Zielona Góra jest najbardziej zalesionym miastem w Polsce. To niesamowite, że w dobie ciągłego rozwoju i boomu inwestycyjnego to miasto ma miano zielonych płuc kraju.

Władze Zielonej Góry cały czas podkreślają, że zależy im właśnie na zielonym mieście. I w tym przypadku nie mamy żadnych wątpliwości, że tak jest. Zielona Góra oprócz pięknych lasów kryje w sobie mnóstwo terenów zielonych, i to w sercu miasta.

Wszystko zaczęło się od rewitalizacji Wagmostawu w 2013 roku. Władze miasta przez wiele lat starały się uzyskać dofinansowanie na ten projekt. Dzięki temu Dolina Luizy zachwyca odnowionymi alejkami, stawem z fontanną, placem zabaw dla dzieci i siłownią na świeżym powietrzu. To przedsięwzięcie było bodźcem do dalszych działań władz miasta w inwestowanie właśnie w tereny zielone. W tym roku rewitalizacje miejskich parków w wyjątkowy sposób cieszą oko i zachwycają mieszkańców. Zaprezentujemy Państwu kilka zrealizowanych zielonych inwestycji w Zielonej Górze.

Na początek zaglądamy do odnowionego parku w Ochli, który założony został w I połowie XIX wieku. Dzisiaj jest łatwo dostępnym miejscem spacerowym. Najważniejszym zadaniem w ramach rewitalizacji tego terenu było odnowienie stawu na skraju parku, do którego prowadzą alejki. Uroku miejscu dodają mostki nad parkowymi strumykami.

Park w Ochli
Fot. Piotr Jędzura

– Mieszkańcy Zielonej Góry zasługują na wyjątkowe miejsca do rekreacji. Jestem dumny z zielonogórskich terenów zielonych. Dzięki naszym działaniom park w Ochli zachwyca. Rewitalizacja odkryła to miejsce na nowo i dzisiaj jest to obowiązkowe miejsce do odwiedzenia. Mam nadzieję, że mieszkańcy będą je chętnie odwiedzać. – Janusz Kubicki, Prezydent Miasta Zielona Góra

Park w Kiełpinie, to kolejne miejsce na zielonogórskiej mapie miasta, w którym można wypocząć. Dzięki rewitalizacji odzyskał swój blask. W ramach modernizacji parku odtworzone zostały historyczne aleje starego parku. Zostały zamontowane altany, są też tereny rekreacyjne, gdzie można przyjść z kocem i piknikować.

Park w Kiełpinie
Fot. Piotr Jędzura

– To był bardzo zapuszczony teren. Dzisiaj zachwyca. Rewitalizacja tego terenu przywróciła mu historyczny wygląd parku krajobrazowego i dawny urok. Park w Kiełpinie to idealny przystanek podczas przejażdżki rowerowej po naszym mieście. – Janusz Kubicki, Prezydent Miasta Zielona Góra

Park przy ul. Partyzantów znajduje się w środku osiedla. Największe zmiany zaszły w rejonie zbiornika przeciwpożarowego, który był w tragicznym stanie. Dzięki modernizacji został odnowiony i zabezpieczony. Duże wrażenie niewątpliwie robi podświetlana fontanna. W parku pojawiły się krzewy, kwiaty i ozdobne trawy, nowe ścieżki i place wypoczynkowe. Nie zabrakło także elementów małej architektury – ławek, leżaków, stojaków na rowery i koszy. Teren został oświetlony i objęty monitoringiem.

Park przy ul. Partyzantów
Fot. Piotr Jędzura

– Jest to chyba jeden z najbardziej chronionych parków w mieście. Monitoring to jedno ale pod czujnym okiem KMP w Zielonej Górze z pewnością jest bezpiecznie. Cieszę się, że ten zaniedbany przez lata teren wreszcie doczekał się modernizacji. – Janusz Kubicki, Prezydent Miasta Zielona Góra

Na uwagę zasługuje park przy ul. Sowińskiego, który położony jest w centralnej części miasta. Spacerowiczów zapewne przyciągną pomosty zbudowane wokół znajdującego się tutaj zbiornika retencyjnego. Na terenie parku znajduje się także boisko ogrodzone siatką i plac zabaw dla dzieci. Zamontowano także nowe, ozdobne oświetlenie, dzięki któremu po zmierzchu to miejsce nabiera blasku.

Park przy ul. Sowińskiego
Fot. Urząd Miasta Zielona Góra

– Rewitalizacja parku przy ul. Sowińskiego odmieniła wygląd tego terenu. Teraz jest to miejsce bardziej estetyczne i co najważniejsze bardziej przyjazne mieszkańcom. – Janusz Kubicki, Prezydent Miasta Zielona Góra

Winne Wzgórze, na którym stoi zielonogórska Palmiarnia także zostało poddane rewitalizacji. Jest to niewątpliwie wizytówka miasta i właśnie dlatego z niecierpliwością czekaliśmy na zakończenie prac na tym terenie. W ramach modernizacji wzgórze zyskało nowe nasadzenia winorośli, fontanny i kaskady. Wspaniałą atrakcją turystyczną jest nowa piwniczka winiarska. Na wzgórzu powstał labirynt z żywopłotu, letnia kawiarnia i plac zabaw dla najmłodszych.


Wzgórze Winne 
Fot. Piotr Jędzura

– Chcieliśmy, by to miejsce, tak ważne na mapie naszego miasta, w końcu ożyło. Projekt rewitalizacji Wzgórza Winnego wprowadził bardzo dużo korzystnych zmian. Mam nadzieję, że efekt końcowy zadowala mieszkańców. Z pewnością jest to wyjątkowa wizytówka naszego miasta. – Janusz Kubicki, Prezydent Miasta Zielona Góra

Na tym Zielona Góra nie poprzestaje. Jednym z bardzo spektakularnych przedsięwzięć jest rewitalizacja Doliny Gęśnika. Teren będzie podzielony na cztery główne obszary tematyczne: rodzinną przestrzeń aktywności, ogrody, teren sportowo-zabawowy, a także część o nazwie „infrastruktura”. Park będzie oświetlony i objęty miejskim monitoringiem. Park Odkrywców to będzie perełka Zielonej Góry. W ramach inwestycji przewidziany jest między innymi polany piknikowe, piaszczyste tereny do plażowania, miejsce do legalnego rozpalania ognisk a także park linowy i zjeżdżalnia na skarpie.

– Dolina Gęśnika to naturalny ogród botaniczny, który jest dla nas bardzo cenny. Zarówno pod względem przyrodniczym jak i edukacyjnym. Zrobimy wszystko, by jak najlepiej służył mieszkańcom. – Janusz Kubicki, Prezydent Miasta Zielona Góra

W trakcie rewitalizacji jest także Park w Zatoniu i Starym Kisielinie. Z pewnością już niedługo oba te tereny wraz z pięknymi pałacami będą cieszyć oko mieszkańców i turystów.

– Artykuł powstał przy współpracy z UM Zielona Góra

Mogą Ci się również spodobać

Spalarnie lekiem na drastyczne podwyżki opłat za śmieci? Niekoniecznie.

Samorządy widzą w spalarniach odpadów szansę na zredukowanie rosnących stert śmieci. Jednak nie umożliwią ...

Unijne dotacje dla branży stoczniowej

Po raz pierwszy w historii udało się zdobyć wsparcie w ramach regionalnego programu operacyjnego ...

Bez samorządów nie da się rządzić

Samorządy już dzisiaj cerują dziury państwa. Jak zostaną im odebrane pieniądze, to nie tylko ...

Do zmiany granic trzeba zgody

Powiększenie obszaru którejś z gmin miałoby być niemożliwe bez zgody gminy, której teren miałby ...

Jedną z flagowych inwestycji Warszawy w ciągu ostatnich lat jest stopniowa modernizacja bulwarów nad Wisłą

Rozwój na kredyt

Najbardziej zadłużone miasta w Polsce to: Wałbrzych, Toruń, Krosno, Łódź i Kielce. Ale żadnemu ...

Będzie nowe narzędzie walki ze smogiem

Efektów wprowadzanych przez gminy działań na rzecz czystego powietrza nie będą psuły urządzenia grzewcze ...