Tam, gdzie żadna sinica nie popsuje wakacji

Polskę w wakacje można podziwiać z piastowskiej wieży w Opolu oraz z punktów widokowych w Gdańsku i Gdyni. Najwyższa historyczna wieża zaprasza do odwiedzin w Szczecinie, a świat przyrody zobaczymy z tarasu widokowego pod Olsztynem.

Publikacja: 10.08.2018 13:30

Miejska Pasieka Artystyczna na dachu lubelskiego Centrum Spotkania Kultur.

Miejska Pasieka Artystyczna na dachu lubelskiego Centrum Spotkania Kultur.

Foto: Centrum Spotkania Kultur

Wyjątkowy punkt widokowy, a i tarasy, oferuje Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. To dosłownie i w przenośni najwyższy poziom architektury, na który można dotrzeć, podziwiając imponujący, nowoczesny, szklano-żelazno-betonowy wystrój korytarzy CSK, sali operowej oraz Alei Kultur. Architekt budynku Bolesław Stelmach nazywa dachy podniebnymi ogrodami. Uważa, że takie wykończenie budynku zespala go z naturą.

Do dwupoziomowych wiszących ogrodów prowadzą ażurowe, metalowe schody. Mieszczą ponad 2,5 tys. mkw. zieleni. Na niżej położonym piętrze zostały posadzone kwiaty, krzewy i drzewa owocowe. Inspiracją do stworzenia kompozycji roślinnych była bogata flora regionu lubelskiego, jednego z najczystszych obszarów Unii Europejskiej. Dach jest porośnięty typowymi dla Lubelszczyzny roślinami. To gryka, zioła, kwiaty polne, jabłonki. Z placu Teatralnego przed frontem budynku widać też z dołu drzewa – jabłonie i grusze rosnące na dachu.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
Raportowanie zrównoważonego rozwoju - CSRD/ESRS w praktyce