Samorządy będą miały mniej możliwości zadłużania się

Pexels

Gminy będą mogły spłacić stary dług, zaciągając nowe zobowiązania, ale o niższych kosztach obsługi.

Rada Ministrów przyjęła w środę 11 lipca 2018 roku projekt ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany dotyczą m.in. racjonalizacji zadłużenia jednostek samorządu terytorialnego oraz wzmocnienia mechanizmów, które zwiększą bezpieczeństwo finansowe samorządów.

– Dzięki proponowanym zmianom będą mogły restrukturyzować swój dług. Jest to istotne nie tylko z punktu widzenia poszczególnych jednostek samorządowych, ale także całego państwa, gdyż wpłynie na zmniejszenie długu publicznego i kosztów jego obsługi – powiedziała Teresa Czerwińska, minister finansów.

Samorządy będą mogły restrukturyzować dług przez spłatę istniejącego zadłużenia nowym długiem o niższych kosztach obsługi. Będą mogły również wcześniej spłacić dług z własnych środków finansowych (np. nadwyżka budżetowa z lat poprzednich, środki ze zwrotu udzielonych pożyczek) lub wolnych środków z rozliczenia zaciągniętych zobowiązań. Pozwoli to na racjonalizację gospodarki finansowej przy jednoczesnym zmniejszeniu długu publicznego i kosztów jego obsługi.

Przy wyliczaniu indywidualnego wskaźnika zadłużenia się (art. 243) uwzględnione zostaną zobowiązania, które wywołują skutki ekonomiczne podobne do umowy pożyczki lub kredytu (np. niestandardowe instrumenty finansowe). Wszystkie wydatki na obsługę długu zostaną objęte limitem spłaty zadłużenia. Projekt zakłada również, że jednostki samorządu terytorialnego będą mogły zmieniać budżet i wieloletnią prognozę finansową w związku z realizacją projektów finansowanych z udziałem środków europejskich.

Samorządy będą musiały uzyskać opinię regionalnej izby obrachunkowej o możliwości spłaty zobowiązania, które wywołuje skutki ekonomiczne podobne do umowy pożyczki lub kredytu, co wzmocni proces monitorowania długu samorządów. Wolne środki zostaną wyłączone z reguły dotyczącej zrównoważenia budżetu, określonej w ustawie o finansach publicznych, aby samorządy nie zaciągały nadmiernych kredytów. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2019 roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wejście do stacji Targówek Mieszkaniowy

Warszawskie metro coraz dłuższe

Na warszawskim Targówku są już gotowe nowe stacje metra. Na Woli trwa ich wykańczanie. ...

Blaski i cienie życia gwiazd

Spektakle muzyczne inspirowane postaciami Ignacego Paderewskiego, Davida Bowiego i Kazika Staszewskiego są wydarzeniami w teatrach, ...

Pierwsze koty za płoty. Mniejsze miasta uruchomiły przedszkola

Pierwsze żłobki i przedszkola samorządowe już działają, głównie w mniejszych gminach. Większe miasta się ...

Z Baniewic do Bordeaux

Solaris, souviginier gris czy muscaris – to niektóre szczepy winogron uprawiane na Pomorzu Zachodnim. ...

Od środy można otwierać przedszkola i żłobki. Czy dzieci będą bezpieczne?

Zanim samorządy otworzą żłobki i przedszkola, muszą się do tego dobrze przygotować. Tak by ...

Spanie na sianie

Marzysz o spaniu w stogu siana? Albo na piaszczystej plaży? Jeżeli nie masz pod ...