Samorządy będą miały mniej możliwości zadłużania się

Pexels

Gminy będą mogły spłacić stary dług, zaciągając nowe zobowiązania, ale o niższych kosztach obsługi.

Rada Ministrów przyjęła w środę 11 lipca 2018 roku projekt ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany dotyczą m.in. racjonalizacji zadłużenia jednostek samorządu terytorialnego oraz wzmocnienia mechanizmów, które zwiększą bezpieczeństwo finansowe samorządów.

– Dzięki proponowanym zmianom będą mogły restrukturyzować swój dług. Jest to istotne nie tylko z punktu widzenia poszczególnych jednostek samorządowych, ale także całego państwa, gdyż wpłynie na zmniejszenie długu publicznego i kosztów jego obsługi – powiedziała Teresa Czerwińska, minister finansów.

Samorządy będą mogły restrukturyzować dług przez spłatę istniejącego zadłużenia nowym długiem o niższych kosztach obsługi. Będą mogły również wcześniej spłacić dług z własnych środków finansowych (np. nadwyżka budżetowa z lat poprzednich, środki ze zwrotu udzielonych pożyczek) lub wolnych środków z rozliczenia zaciągniętych zobowiązań. Pozwoli to na racjonalizację gospodarki finansowej przy jednoczesnym zmniejszeniu długu publicznego i kosztów jego obsługi.

Przy wyliczaniu indywidualnego wskaźnika zadłużenia się (art. 243) uwzględnione zostaną zobowiązania, które wywołują skutki ekonomiczne podobne do umowy pożyczki lub kredytu (np. niestandardowe instrumenty finansowe). Wszystkie wydatki na obsługę długu zostaną objęte limitem spłaty zadłużenia. Projekt zakłada również, że jednostki samorządu terytorialnego będą mogły zmieniać budżet i wieloletnią prognozę finansową w związku z realizacją projektów finansowanych z udziałem środków europejskich.

Samorządy będą musiały uzyskać opinię regionalnej izby obrachunkowej o możliwości spłaty zobowiązania, które wywołuje skutki ekonomiczne podobne do umowy pożyczki lub kredytu, co wzmocni proces monitorowania długu samorządów. Wolne środki zostaną wyłączone z reguły dotyczącej zrównoważenia budżetu, określonej w ustawie o finansach publicznych, aby samorządy nie zaciągały nadmiernych kredytów. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2019 roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W kurortach lawinowo przybywa śmieci. Rewal rekordzistą

Statystycznie Polak wytwarza już prawie 0,9 kg odpadów dziennie. W popularnych miejscowościach turystycznych – ...

Regionalna kasa na działalność stoczniową

24 firmy z Pomorza Zachodniego sięgnęły po środki unijne wspierające działalność w przemyśle stoczniowym. ...

Wybrano najpiękniejsze krakowskie szopki. Ich twórcy będą w końcu mieli swoje pracownie

W niedzielę zakończył się 77. Konkurs Szopek Krakowskich. Wszystkie prace można teraz oglądać na ...

Za „piątkę” PiS zapłacą samorządy

Reforma podatkowa i podwyżki dla nauczycieli zapowiedziane przez rząd obciążą budżety miast i gmin.

Kraków posadzi las z okazji Nobla dla Olgi Tokarczuk

Krakowski magistrat ma pomysł jak uhonorować noblistkę. Prezydent Jacek Majchrowski zdecydował o utworzeniu Lasu ...

Turysta wjedzie do Krakowa tylko z biletem?

Wraca temat „Biletu do miasta”, czyli podatku od turystów, jaki ci płaciliby chcąc zwiedzić ...