Zatrzymać się w biegu

rp.pl

Kiedyś w końcu trzeba się zatrzymać, nie można żyć w ciągłym biegu. Wakacje są doskonałym momentem, żeby zwolnić, rozejrzeć się wokół, odwiedzić miejsca, na które wcześniej nie starczało czasu.

A w polskich regionach tylko na to czekają, kusząc dodatkowo imprezami i wydarzeniami, które mają uprzyjemnić pobyt, ba, nawet skłonić do tego, by porzucić inne plany i zobaczyć nowy kawałek Polski. Szykuje się więc wysyp festiwali o różnym profilu i pasjonujących imprez towarzyszących, historycznych inscenizacji, rycerskich turniejów, wypraw połączonych z podglądaniem przyrody, a na deser międzynarodowy zlot żaglowców Baltic Sail Gdańsk („Regiony gotowe na letnich turystów” >R4-7). Może więc nie uda się tak zupełnie zatrzymać, ale zapomnieć o codziennych problemach – na pewno.

Nawet jeśli naszym celem będzie leżenie na plaży, a nie różnego rodzaju wydarzenia, warto pamiętać, że opalenizna nie przeszkadza w spotkaniach z kulturą. Na to liczą między innymi nadmorskie muzea, które przygotowały na sezon letni wiele ciekawych wystaw i ekspozycji („Kąpiel dla ciała, atrakcyjne wystawy – dla duszy” >R20-21). Letni odpoczynek nad Bałtykiem to znakomita okazja, by zobaczyć wystawy poświęcone Katarzynie Kobro, Edwardowi Dwurnikowi, arcydziełom portretu i… masonerii. A nawet broni atomowej! Udostępniony zwiedzającym we wrześniu 2016 roku schron nr 17, przekształcony w Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku, stanowił część tajnej bazy atomowej wojsk radzieckich. I niech ktoś powie, że wędrówki po muzeach nie mogą być fascynującą przygodą.

Ale to niejedyna tak nietypowa placówka. Kuszą także inne, a w naszym kraju powstaje ich coraz więcej. Co może do nich trafić? Właściwie wszystko – komiksy, pierniki, ogień i woda ognista. Ba, nawet komputery, nad których historią pochyla się katowickie Muzeum Historii Komputerów i Informatyki czy wrocławskie Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery („Wakacje z duchami czasu minionego i współczesności” >12–13). Dlatego nawet jeśli tradycyjne muzea nas nie pociągają, to wizyta w takich miejscach może być atrakcyjna. Powiedzmy szczerze – podczas wakacji dla każdego znajdzie się jakiś atrakcyjny eksponat.

Zresztą, są wakacje. Jeśli kogoś nie przekonaliśmy do muzeów, może zainteresuje się wspaniałymi zabytkami techniki, jakich w Polsce nie brakuje. Choćby stare browary, zwłaszcza te, które znalazły się na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Lub nieczynne kopalnie czy dawna fabryka amunicji. Wybierać, zwiedzać! („Czasy gwarków, pary i stali” >6–7).

Motywacją do zjechania z wakacyjnej trasy i odwiedzin w miejscu, do którego raczej nie zamierzaliśmy trafić, mogą być nawet… rozkopane drogi, które nie ułatwią podróży po Polsce („Zakopane za górami… piasku i żwiru” >16). Zamiast się irytować, zaplanujmy alternatywną podróż w stylu slow. Przecież urlop to czas wyciszenia. Wystarczy skorzystać z wakacyjnych propozycji, które są rozsiane po tym numerze „Życia Regionów”, by nawet największe korki na autostradowych bramkach czy zatory związane z przebudową popularnych urlopowych tras przestały mieć dla nas znaczenie. Dobrego wypoczynku!

Mogą Ci się również spodobać

Granice użytku ekologicznego muszą być precyzyjne

Rada Miejska nie wykazała, ażeby interes publiczny uzasadniał ustanowienie na prywatnym gruncie obszaru służącego ...

Sezonowe płukanie sieci? Nie we wszystkich miastach

Olsztyńskie Wodociągi przeprowadziły wiosenne płukanie swoich sieci i magistral. Inne przedsiębiorstwa wodociągowe w dużych ...

Samorządność służy Bydgoszczy

Fundusze unijne stały się dodatkowym impulsem do rozwoju miasta nad Brdą. Zyskali mieszkańcy, biznes ...

Samorządowcy: trzeba jak najszybciej kupić więcej szczepionek

Wiemy, że można szczepić bardzo szybko, a blokuje nas mała liczba szczepionek – przekonują ...

„Krzywdząca i niesprawiedliwa decyzja”. Warszawa bez funduszy z UE?

Miasta i gminy ze stołecznego obszaru obawiają się, że nowe zasady podziału unijnej pomocy pozbawią ...

Flagowy protest samorządów. „Sprzeciw wobec rządowego weta”

Na ulicach polskich miast i wsi od środy pojawią się flagi: samorządowe, Polski i ...