Śledź królem tradycyjnej kołobrzeskiej kuchni

35. potrawa z Zachodniopomorskiego na liście produktów tradycyjnych to śledź po kołobrzesku
123RF

Rosół z głów dorsza, wątróbki z dorsza bałtyckiego z ogórkiem kołobrzeskim czy śledzik w zalewie gruszkowo-octowej to tylko część z odzyskiwanych i wciąż tworzonych tradycji kulinarnych regionu.

Śledź ma na Pomorzu zarówno znaczenie kulinarne, gospodarcze, jak i kulturowe – dawniej na zakończeniu postu urządzano na przykład symboliczne pogrzeby tej ryby. – Historia ludzkości to nie tylko historia wojen. To także historia naszej kuchni. Poznając ją, poznajemy samych siebie. Kultura i sztuka kulinarna jest tą częścią naszego dziedzictwa, która łączy nacje i narody – mówi Beata Mieczkowska-Miśtak z Laboratorium Pomysłów w Kołobrzegu. Niedawno nakładem tej firmy ukazała się książka „Smaczny Kołobrzeg”, w której oprócz tradycyjnych przepisów z regionu zaprezentowano unowocześnione wersje pomysłu szefów kuchni najlepszych tutejszych restauracji. Pomogli także mieszkańcy regionu, między innymi brat Beaty Mieczkowskiej-Miśtak Marek Pietrzela. To on udoskonalił stary rodzinny przepis na śledzika kołobrzeskiego.

To pracochłonny, ale wart zachodu śledzik w specjalnej marynacie. Jest tak wyjątkowy, że został 35. potrawą z Pomorza Zachodniego, która znalazła się na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Takie dania muszą być wytwarzane według tradycyjnych metod, wykorzystywanych od co najmniej 25 lat, oraz stanowić element tożsamości danej społeczności i regionu.

Marek Pietrzela na co dzień pracuje na kutrze, więc o rybach wie szczególnie dużo. Informuje, że aby kupić naprawdę dobrą rybę, trzeba dobrze znać dostawcę. – Są sklepy, których właścicielami są właściciele kutrów. Mają oni też smażalnie. Większość ryb pochodzi od pośredników. Dodaje, że limity na połów ryb nie tylko wciąż są za małe, ale w dodatku wciąż się obniżają. Najłatwiej złowić szproty i śledzie, bo jest ich wciąż dość dużo. Z kolei turbot praktycznie zaniknął i ciężko go złapać. Z dorszami bywa różnie. Łososia bałtyckiego jest bardzo mało i nie dorównuje atlantyckiemu.

Wraz z ławicą można czasem wyłowić niezwykłe znaleziska. – Dawniej bywały to nawet połówki samolotu, miny, bomby, a w czasach, kiedy popularne stało się sprowadzanie aut z Niemiec do Polski czy Rosji, rybacy wyławiali karoserie samochodów – mówi Pietrzela. On sam wraz z załogą kutra, na którym pracuje, wyłowił zbiornik paliwa rakiety.

W kuchni kołobrzeskiej znaleźć można nie tylko ryby, ale także potrawy z drobiu, pierogi z lokalnym serem, roladki z kaszy jęczmiennej czy desery. Ale mieszkańcy Kołobrzegu nie wyobrażają sobie kuchni bez darów Bałtyku. – Bardzo lubię wędzone ryby. Cieplutkie, z których tłuszcz leci po brodzie. Ale także wędzona na drewnie, marynowana w solance. I to wszystko jest u nas, na naszej kołobrzeskiej ziemi. Ludzie, w jakim pięknym miejscu my mieszkamy!” – przypomina Beata Mieczkowska-Miśtak.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zrównoważony rozwój za mniejsze pieniądze

Wyłonione w wyborach lokalne władze, chcąc rozwijać konkurencyjność gminy czy miasta, będą miały ciężki ...

Częstochowa boi się autostradowej protezy

Uruchomiony w piątek fragment autostrady A1 w województwie śląskim może wkrótce przyprawiać o ból ...

Święta czytającej mniejszości

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ograniczyło lub odmówiło wsparcia dla części festiwali literackich. Jednak ...

Samorządy muszą bardziej wspierać pracodawców

Barometrem typowej produkcji jest południe Polski, gdzie jest największy problem z pozyskaniem takich kandydatów ...

Łatwiejsze życie dla niepełnosprawnych

Dla większości ludzi takie czynności jak kąpiel, skorzystanie z toalety czy zaparzenie herbaty są ...

Dzięki konkursowi dofinansowanie uzyskało m.in. 13 parafii na kwotę blisko 28 mln zł. Najwięksi beneficjenci dostali po 2,9 mln zł, to cztery parafie – w Koszalinie, Choszcznie, Szczecinie i Białogardzie

Na ratunek starym świątyniom

Trwa wielki remont zabytków 
na Pomorzu Zachodnim. W tym roku 
samorząd województwa postanowił 
dofinansować ...