Kulturalne tłumy na koncertach i spektaklach

W nowej siedzibie filharmonii na koncertach zjawiło się 148 tys. osób
materiały prasowe

Nawet trzykrotnie zwiększyła się widownia sztandarowych instytucji kultury w Zachodniopomorskiem. Było to możliwe dzięki inwestycją za 165 mln zł.

Szczecin już od kilku lat wydaje sporo na infrastrukturę kulturalną. Jeszcze 2010 roku na wyposażenie dla nowo powstałej Akademii Sztuki wydał 14 mln zł, w tym samym roku na Muzeum Techniki i Komunikacji około 17 mln zł. W 2013 roku wybudowano przestrzeń wystawienniczą Trafostacja Sztuki za 16 mln zł, aż w końcu Filharmonię im. M. Karłowicza za 120 mln zł.

Suma samych nakładów inwestycyjnych, bez bieżącego utrzymania, od 2010 roku to ponad 165 mln zł. To nie koniec. W ciągu czterech lat zaplanowano kilka modernizacji istniejących obiektów. Wyremontowany zostanie m.in. Teatr Współczesny.

Z kolei dużej rozbudowie o Centrum Kultury Technicznej – za 9 mln zł – ulegnie Muzeum Techniki. W ostatnich dwóch sezonach w starej siedzibie filharmonii szczecińskiej odnotowano odpowiednio 44 tys. i 63 tys. widzów. W sezonie 2014/2015 – pierwszym w nowej siedzibie, na koncertach własnych filharmonii zjawiło się już 148 tys. osób.

Nowy duch wstąpił też w filharmonię koszalińską. Z kosztującej 29 mln zł budowy połowę wyłożył Koszalin, a połowa pochodziła z dotacji UE. Obszerny budżet na inwestycje kulturalne ma też samorząd województwa.

– W tym roku swój finał znajdą trzy największe inwestycje kulturalne województwa zachodniopomorskiego – mówi Olgierd Geblewicz, marszałek zachodniopomorski.

– Wspaniale odrestaurowany Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie stał się niezwykłym połączeniem tradycji i nowoczesności. W Sali Bogusława historyczne malatury zapierają dech w piersiach. Z kolei w Operze na Zamku największe wrażenie robi nowoczesne i funkcjonalne wnętrze przygotowane tak, aby dać publiczności największy komfort podczas spektaklu.

W grudniu będzie można już zwiedzać Centrum Dialogu Przełomy. Będzie to miejsce, które pokaże najważniejsze momenty w historii Szczecina i Pomorza Zachodniego w latach 1939–1989. Sztandarowy projekt przebudowy Opery na Zamku w Szczecinie kosztował 74 mln zł. Wszystkie te inwestycje niemożliwe byłyby bez unijnego wsparcia.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Igrzyska Wolności to spotkanie osób otwartych na dialog, nowe idee i zabawę!

Paradoksem jest dziś fakt, że PiS jest w stanie mobilizować kluczową grupę wyborców transferami ...

Drużyna Resovii wspierana przez Asseco

Biznes wspiera lokalnych sportowców

Wydatki na sponsoring w Polsce systematycznie rosną. Ich łączna wartość zbliża się do miliarda ...

Powiaty zarobią na niesolidnych kierowcach

Nawet 1000 złotych kary zapłaci właściciel, który na czas nie wyrejestruje auta. Od stycznia ...

Smog zatruwa młode mózgi

Naukowcy zamierzają przebadać kilkaset dzieci, aby ustalić, jak smog wpływa na rozwijający się mózg. ...

Nowa siedziba szpitala psychiatrycznego w Drewnicy to inwestycja mazowieckiego samorządu

Na zdrowie wydają tyle, ile mogą

Profilaktyka, sprzęt do leczenia, nowe szpitale – lokalne władze starają się przeznaczać na ochronę ...

Mieszkańcy stolicy zapłacą więcej za wywóz śmieci

Gminy lawinowo podnoszą opłaty za wywóz odpadów. Dołączyła do nich właśnie Warszawa.