Mielec uratowany przez strefę

Mielecka Specjalna Strefa Ekonomiczna kończy 20 lat
Fotorzepa/Radek Pasterski

Strefa Euro-Park Mielec dzięki różnorodnej strukturze inwestycji jest odporna na kryzys.

Mielecka Specjalna Strefa Ekonomiczna kończy 20 lat. W grupie 14 działających w Polsce stref jest wyjątkowym przykładem dokonujących się przemian ekonomicznych. W regionie, który tuż po transformacji ustrojowej pogrążał się w zapaści gospodarczej, wyrósł nowoczesny, innowacyjny przemysł. Jego dynamiczny rozwój napędzany jest zagranicznymi inwestycjami, które nie tylko tworzą nowe miejsca pracy, ale wnoszą na Podkarpacie innowacyjność decydującą dziś na świecie o przewadze konkurencyjnej.

W mieleckiej strefie działa 159 przedsiębiorstw z ważnym zezwoleniem. Zainwestowane w strefie nakłady sięgnęły 6,65 miliarda złotych. Dwie trzecie zainwestowanego kapitału wyłożyli inwestorzy zagraniczni, pozostałą część – firmy krajowe. Łączna liczba miejsc pracy, zarówno utworzonych przez „strefowych” przedsiębiorców, jak i tych, które dzięki inwestycjom udało się ocalić od likwidacji i utrzymać, wkrótce osiągnie 26,8 tysięcy.

W Mielcu, który ćwierć wieku temu opierał się gospodarczo na jednym zakładzie przemysłowym WSK-PZL, działa przeszło setka firm zróżnicowanych pod względem branż, eksportujących na globalne rynki, mających perspektywy wzrostu.

– Dziś Mielec to zadbane i rozwijające się miasto z umiarkowanym bezrobociem – mówi Mariusz Błędowski, były wieloletni dyrektor mieleckiego oddziału Agencji Rozwoju, który przyczynił się do utworzenia strefy.

Kluczową branżą jest przemysł lotniczy, który zainwestował w strefie blisko 1,2 mld zł. Wśród inwestorów są takie firmy jak PZL Mielec, MTU Aero Engines i Sundstrand. Drugą potężną branżą jest motoryzacja. Firma Kirchhoff produkuje elementy nadwozi i zawieszenia m.in. dla Opla, Volkswagena i Forda, BorgWarner jest trzecim w Europie zakładem amerykańskiego koncernu specjalizującego się w produkcji turbosprężarek, w Dębicy ulokował się koncern oponiarski Goodyear.

W strefie rozwija się także przemysł: maszynowy, elektromaszynowy, przetwórstwo tworzyw sztucznych i poligrafia. Coraz większego znaczenia nabiera sektor badań i rozwoju.

– Mamy tu strukturę mocno zdywersyfikowaną, a przez to stabilną i odporną na kryzys – twierdzi Arkadiusz Krężel, szef rady nadzorczej Impexmetalu i były prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

O strefie pochlebnie wyrażają się inwestorzy. W zrobionym w 2009 r. przez KPMG badaniu obejmującym ok. 15 proc. firm działających w mieleckiej strefie 88 proc. ankietowanych wyraziło się pozytywnie lub bardzo pozytywnie o warunkach prowadzenia działalności. W podobnym badaniu w roku ubiegłym udział pozytywnych opinii sięgał już 92 proc.

Kiejstut Żagun, dyrektor w dziale doradztwa podatkowego KPMG w Polsce

Specjalne strefy ekonomiczne powstały 20 lat temu jako pomysł na zagospodarowanie i ożywienie gospodarcze obszarów, które musiały odnaleźć się w nowej rzeczywistości po transformacji rynkowej w Polsce. Na przykładzie mieleckiej strefy można zaobserwować, jak istotny wpływ mają one na gospodarkę kraju – ponad 7 mld zł nakładów inwestycyjnych i ponad 26 tys. stworzonych miejsc pracy. Równie duża jest wartość nakładów i liczba stworzonych miejsc pracy w przedsiębiorstwach poza strefami, ale świadczących usługi wspomagające firmy „strefowe”. Ponieważ jednak przez te lata zmieniała się rzeczywistość gospodarcza, strefy także wymagają dostosowania swojej roli do nowych wymagań, co stopniowo czynią. Kładzie się teraz nacisk na stymulację innowacji i współpracę przedsiębiorców, władz lokalnych, szkół i uczelni. Według mnie zadaniem stref na kolejne lata będzie pomoc przedsiębiorcom w międzynarodowej rywalizacji na rynku innowacyjnych produktów.

Mogą Ci się również spodobać

Wójt Jasieńca: Koronawirus jest, ale bez paniki

Jesteśmy w kontakcie z jednostką wojskową i wojewodą. Wojsko pomoże nam odkazić lokale wyborcze. ...

Samorządy: zakaz używania dmuchaw do liści. Ale nie wszędzie

Coraz więcej gmin wprowadza zakaz używania spalinowych i elektrycznych dmuchaw do liści. Chodzi głównie ...

Nowy przewodnik dla przedsiębiorców: jak się zachować w Parku

Uchwała o ustanowieniu Parku Kulturowego Nowa Huta wejdzie w życie 29 listopada. Urząd Miasta ...

Pierwsze koty za płoty. Mniejsze miasta uruchomiły przedszkola

Pierwsze żłobki i przedszkola samorządowe już działają, głównie w mniejszych gminach. Większe miasta się ...

Oto interaktywna mapa koronawirusa w Polsce

221 potwierdzonych przypadków zachorowań i 5 zgonów – to oficjalne statystyki epidemii koronawirusa w ...

Internet silniejszy niż pandemia

Dzięki internetowi, mediom społecznościowym, streamingowi oraz VOD kultura nie padła do końca ofiarą pandemii, ...