Ministerstwo Infrastruktury wyda na szkolenia samorządowych zarządców dróg 5 mln zł, 4,25 mln zł otrzyma z Brukseli. – Szkolenia na tak dużą skalę będą realizowane po raz pierwszy. Do września 2020 r. planujemy przeszkolenie z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym 3 tys. osób – zapowiada wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz.
Zaplanowano 80 szkoleń w 16 województwach. Wezmą w nich udział m.in. przedstawiciele 16 marszałków województw, 314 powiatów oraz 66 miast na prawach powiatu i m.st. Warszawy. Oprócz podniesienia kwalifikacji drogowców i rozwijania współpracy między samorządami, rządem i policją, efektem szkoleń ma być wypracowanie standardów bezpieczeństwa na drodze przy użyciu urządzeń i rozwiązań inżynieryjnych poprawiających bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. – Każde z 80 szkoleń, które zostaną przeprowadzone w 16 województwach, będzie skupiało się na przyczynach wypadków w danym regionie – mówi dyr. Krzysztof Rodziewicz z Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
Samorządowcy nauczą się, jak prowadzić ruch, oznaczyć obiekty znajdujące się w tzw. skrajni drogi, zabezpieczyć ruch pojazdów i pieszych. Poznają też inteligentne systemy zarządzania infrastrukturą drogową.
Taki system powinien integrować pozyskane nowoczesnymi metodami pomiarowymi dane z inwentaryzacji dróg, procedury administracyjne realizowane przez zarządców dróg oraz dane z tzw. zasobów zewnętrznych: np. mapa, ewidencja gruntów i budynków, miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, dane księgowe i inne. Do kluczowych cech takiego systemu można zaliczyć możliwość tworzenia wszystkich wymaganych prawem zestawień, raportów i dokumentów.
– Bardzo ważna jest też możliwość prowadzenia analiz jakościowych dróg, ale również w skali całej jednostki samorządu terytorialnego – tłumaczy Andrzej Chruścicki, inżynier, autor pierwszych zasad prowadzenia takich analiz.