Małżeństwo z rozsądku

Metropolia jeszcze nie wystartowała, a pojawił się już pierwszy poważny zgrzyt. Poszło o banalną, wydawałoby się, sprawę – nazwę górnośląsko-zagłębiowskiej metropolii, którą stworzy 41 gmin aglomeracji.

Nazwa Silesia – wdzięczna, prosta także dla obcokrajowców – okazała się nie do przełknięcia dla partnerów z Zagłębia Dąbrowskiego, którego stolicą jest Sosnowiec. Sprawa stała się tak poważna, że na ostatniej prostej na włosku zawisła przyszłość metropolii – Sosnowiec zagroził wyjściem z niej, jeśli nazwa pozostanie. Prezydent Katowic skapitulował bez walki – Silesii w nazwie nie będzie.

Śmieszny konflikt? Dla mieszkańców Suwałk, Poznania czy Szczecina na pewno. Dla mieszkańców województwa śląskiego – rzecz śmiertelnie poważna, taka regionalna poprawność polityczna, bez której nie byłoby silnego województwa. Dla mieszkańców regionu podział na Śląsk i Zagłębie to chleb powszedni: symbolicznie granicę wyznacza rzeka Brynica, historycznie choćby przynależność Zagłębia w II Rzeczypospolitej do województwa kieleckiego. Choć minęło blisko 100 lat, podział pozostał w głowach mieszkańców. Od 1989 r. Zagłębie i Śląsk są małżeństwem z rozsądku. I niech tak pozostanie.

Mogą Ci się również spodobać

Faktura za zamówienie w pełni nowoczesna

Jednostki samorządu terytorialnego jako zamawiający mają przyjmować przy przetargach publicznych ustrukturyzowane dokumenty elektroniczne.

Rząd niepotrzebnie rywalizuje z samorządem

Mamy bardzo przeregulowane prawo. Chyba tylko oddychanie nie jest uregulowane. To jest problem, który ...

Dolina Charlotty, biznes i rock and roll

Chcemy kontynuować bardzo rozpoznawalny w Polsce i Europie Festiwal Legend Rocka, zwiększać liczbę gatunków ...

Trzebież znów na trasie

Na żeglarską mapę Polski wraca port jachtowy w Trzebieży. Ten sławny i zasłużony dla ...

Wojciech Federczyk: Kreatywni urzędnicy poszukiwani

Innowacją może być wdrożenie rozwiązań, dzięki którym proces rozpoznawania spraw obywateli jest krótszy - ...

Obniżka PIT: miasta tną inwestycje

Samorządom znacząco spadną dochody z powodu obniżenia stawki podatku PIT czy wprowadzenia ulgi dla ...