Kolejowa alternatywa

Poznańska Kolej Metropolitalna (PKM) ma ograniczyć ruch kołowy na terenie aglomeracji. Pociągi mają kursować w godzinach szczytu nie rzadziej niż dwa razy na godzinę.

Jak ma wyglądać, ile może kosztować i jakie warunki muszą być spełnione, by powstała? Dzięki projektowi „Master Plan dla PKM”, którego liderem jest Stowarzyszenie Metropolia Poznań, od kilku lat na ten temat rozmawiają władze województwa wielkopolskiego, Poznania oraz inne zainteresowane jednostki samorządu terytorialnego.

Celem projektu, którego realizacja zakończyła się w kwietniu, było opracowanie koncepcji zintegrowanego transportu publicznego w oparciu o linie Poznańskiego Węzła Kolejowego. W trakcie jego realizacji zajęto się również opracowaniem koncepcji budowy funkcjonalnych węzłów przesiadkowych i projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego wraz z koncepcjami modernizacji układów drogowych.

– Transport kolejowy bywa w określonych sytuacjach transportem optymalnym, choć nie jest tani. Aby jego funkcjonowanie było racjonalnie i ekonomicznie uzasadnione, wymagane są duże przepływy pasażerów – podkreślał podczas spotkania podsumowującego działania w ramach projektu wicemarszałek woj. wielkopolskiego Wojciech Jankowiak.

– W oparciu o Master Plan podjęliśmy już rozmowy z poszczególnymi gminami i powiatami na temat współfinansowania zwiększonej liczby przewozów. Mamy pozytywny oddźwięk i stopniowo będziemy to uruchamiali – mówił marszałek Jankowiak.

Na ukończeniu są prace związane z dwoma ostatnimi zadaniami w ramach Master Planu. To przygotowywane przez spółkę BBF koncepcje usprawnienia transportu kolejowego w aglomeracji poprzez uruchomienie szybkiej kolei miejskiej na obwodnicy towarowej Poznania oraz wstępne studium wykonalności budowy połączenia kolejowego stacji Poznań Główny z Portem Lotniczym Poznań Ławica.

Mogą Ci się również spodobać

Moda na rowery opanowała Katowice

Rower miejski w Katowicach cieszy się ogromną popularnością. - Moda na rowery opanowuje miasto ...

Nie każdy czyn za który grozi kara to przestępstwo

Nie można wykluczyć z przetargu ukaranego za naruszenie przepisów rachunkowych, kwalifikując to jako przestępstwo ...

Prezydent Szczecina: Samorząd jest obcy dla rządu

Samorządy w całej Polsce prowadzą budowy, mają podpisane kontrakty i może dojść do tego, ...

Z inwestycjami ma być łatwiej

Przy ubieganiu się o wydłużenie terminu ważności decyzji środowiskowej nie trzeba będzie wykazywać, że ...

W poszukiwaniu finansowej autonomii

Sytuację w kasie samorządowej mogłoby poprawić wprowadzenie komunalnego PIT. To jedna z propozycji Banku ...

Przybywa pasiek na miejskich dachach

Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się założyć własny zespół domów dla ...