Książka ma przeobrazić miasto

Chcielibyśmy, aby książki były wszechobecne, a czytanie modne – mówią we Wrocławiu i zapraszają miejskich czytelników do udziału w Literackim Budżecie Obywatelskim. Pierwsza edycja właśnie trwa.

Program działa w ramach akcji „Bibliopolis. Poczytaj mi miasto!”, całorocznej akcji przeobrażania miejskiej przestrzeni poprzez książki, i jest skierowany do mieszkańców Wrocławia (chociaż nie tylko), którzy mają pomysł na działania związane z literaturą. Cele: popularyzacja czytelnictwa, wyprowadzenie książek w przestrzeń miasta i zaangażowanie mieszkańców w wydarzenia związane z czytaniem. Każda literatura jest mile widziana – od poezji przez kryminał, romanse po kulinaria.

Autorzy najlepszych pomysłów otrzymają wsparcie finansowe (do 5 tys. zł) oraz pomoc przy realizacji i promocji projektu. Wnioski mogą składać osoby dorosłe, nieformalne grupy, organizacje pozarządowe, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie socjalne, kościoły i związki wyznaniowe.

Komisja konkursowa szczególnie docenia przedsięwzięcia zakładające aktywny udział wrocławian, oraz te realizowane poza obszarem Starego Miasta. W pierwszym naborze LBO 2016 zaakceptowano dziesięć wniosków. Najwięcej punktów uzyskał Mobilny Ogródek Literacki, inicjatywa nieformalnej grupy, która przeprowadzi cztery spotkania warsztatowe w czterech dzielnicach Wrocławia. – Będą to spotkania wokół książek obrazkowych, angażujące całe rodziny, poruszające ważne tematy społeczne w sposób zrozumiały zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych – informuje „Rz” Anna Wanik, koordynator Literackiego Budżetu Obywatelskiego.

Na literackim podium znalazł się też cykl wycieczek specjalnym autobusem „Pan Tadeusz”. W czasie podróży będzie można poczytać, jak to często bywa w trakcie dojazdów komunikacją miejską, ale też dowiedzieć się trochę o miejscowym Muzeum Pana Tadeusza i losach rękopisu narodowego poematu, który po wielu perypetiach trafił do Wrocławia. Będzie o czym posłuchać, bo jeszcze za życia Adama Mickiewicza manuskrypt był dwukrotnie sprzedawany. Wykupywali go przyjaciele, ratując w ten sposób twórcę z opresji finansowych, by następnie zwrócić mu go w darze. Później autograf wędrował od Paryża przez Kraków, Lwów, by po drugiej wojnie światowej trafić do wrocławskiego Ossolineum.

Trzeci z najwyżej ocenionych projektów zostanie zrealizowany na Maślicach i zakłada budowę prototypowych maszyn „produkujących” literaturę. – Powstaną dwie: mówiąca i wyświetlająca fragmenty dzieł literackich – wylicza Anna Wanik. – Zostaną umieszczone w przestrzeni publicznej osiedla (apteka, sklep spożywczy). Zorganizowana zostanie także impreza plenerowa – będzie okazją, by mieszkańcy Wrocławia sami zaproponowali cytaty literackie, które znajdą się w maszynach.

Przed wrocławianami lato intensywnego czytania. A może: lata czytania, bo to nie koniec – drugi nabór tegorocznego LBO zaplanowano na 7–21 czerwca. Organizatorzy przewidują też, że jedna z przyszłych edycji programu będzie skierowana tylko do podmiotów, które chciałyby realizować swoje przedsięwzięcia poza Wrocławiem, na terenie Dolnego Śląska.

Mogą Ci się również spodobać

Boczne drogi nadal niebezpieczne

W ubiegłym roku było mniej wypadków, ale nieco więcej osób zabitych. Blisko 80 proc. ...

Miasta i gminy przepłacają za prąd

Najwcześniej za miesiąc możliwe będzie obniżenie rachunków za energię. Na razie lokalne budżety dopłacają ...

Nie ma mowy o bańce na rynku mieszkaniowym

W Warszawie 12 lat temu za średnie wynagrodzenie można było kupić 0,5 mkw. mieszkania. ...

Spacerem do parku

Oslo jest w tym roku Zieloną Stolicą Europy, czyli laureatem nagrody przyznawanej od dziesięciu ...

Łatwiej będzie ocieplić zabytkowe budynki

Wsparcie w formie premii remontowej będzie udzielane gminom na przedsięwzięcia remontowe połączone z termomodernizacją.

Na pomoc pszczołom, czyli mniej koszenia w miastach

Zamiast wymuskanych trawników - kwietne łąki. Samorządy zakładają je, by nie tylko cieszyły oczy ...