Książka ma przeobrazić miasto

Chcielibyśmy, aby książki były wszechobecne, a czytanie modne – mówią we Wrocławiu i zapraszają miejskich czytelników do udziału w Literackim Budżecie Obywatelskim. Pierwsza edycja właśnie trwa.

Program działa w ramach akcji „Bibliopolis. Poczytaj mi miasto!”, całorocznej akcji przeobrażania miejskiej przestrzeni poprzez książki, i jest skierowany do mieszkańców Wrocławia (chociaż nie tylko), którzy mają pomysł na działania związane z literaturą. Cele: popularyzacja czytelnictwa, wyprowadzenie książek w przestrzeń miasta i zaangażowanie mieszkańców w wydarzenia związane z czytaniem. Każda literatura jest mile widziana – od poezji przez kryminał, romanse po kulinaria.

Autorzy najlepszych pomysłów otrzymają wsparcie finansowe (do 5 tys. zł) oraz pomoc przy realizacji i promocji projektu. Wnioski mogą składać osoby dorosłe, nieformalne grupy, organizacje pozarządowe, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie socjalne, kościoły i związki wyznaniowe.

Komisja konkursowa szczególnie docenia przedsięwzięcia zakładające aktywny udział wrocławian, oraz te realizowane poza obszarem Starego Miasta. W pierwszym naborze LBO 2016 zaakceptowano dziesięć wniosków. Najwięcej punktów uzyskał Mobilny Ogródek Literacki, inicjatywa nieformalnej grupy, która przeprowadzi cztery spotkania warsztatowe w czterech dzielnicach Wrocławia. – Będą to spotkania wokół książek obrazkowych, angażujące całe rodziny, poruszające ważne tematy społeczne w sposób zrozumiały zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych – informuje „Rz” Anna Wanik, koordynator Literackiego Budżetu Obywatelskiego.

Na literackim podium znalazł się też cykl wycieczek specjalnym autobusem „Pan Tadeusz”. W czasie podróży będzie można poczytać, jak to często bywa w trakcie dojazdów komunikacją miejską, ale też dowiedzieć się trochę o miejscowym Muzeum Pana Tadeusza i losach rękopisu narodowego poematu, który po wielu perypetiach trafił do Wrocławia. Będzie o czym posłuchać, bo jeszcze za życia Adama Mickiewicza manuskrypt był dwukrotnie sprzedawany. Wykupywali go przyjaciele, ratując w ten sposób twórcę z opresji finansowych, by następnie zwrócić mu go w darze. Później autograf wędrował od Paryża przez Kraków, Lwów, by po drugiej wojnie światowej trafić do wrocławskiego Ossolineum.

Trzeci z najwyżej ocenionych projektów zostanie zrealizowany na Maślicach i zakłada budowę prototypowych maszyn „produkujących” literaturę. – Powstaną dwie: mówiąca i wyświetlająca fragmenty dzieł literackich – wylicza Anna Wanik. – Zostaną umieszczone w przestrzeni publicznej osiedla (apteka, sklep spożywczy). Zorganizowana zostanie także impreza plenerowa – będzie okazją, by mieszkańcy Wrocławia sami zaproponowali cytaty literackie, które znajdą się w maszynach.

Przed wrocławianami lato intensywnego czytania. A może: lata czytania, bo to nie koniec – drugi nabór tegorocznego LBO zaplanowano na 7–21 czerwca. Organizatorzy przewidują też, że jedna z przyszłych edycji programu będzie skierowana tylko do podmiotów, które chciałyby realizować swoje przedsięwzięcia poza Wrocławiem, na terenie Dolnego Śląska.

Mogą Ci się również spodobać

Warzelnie kultury miejskiej

Któż nie kocha starych browarów? Nawet jeśli od dawna nie warzą piwa, wciąż mogą ...

Finał konkursu “Samorządowy Lider Zarządzania 2020” lada chwila

Konferencja podsumowującą konkurs „SAMORZĄDOWY LIDER ZARZĄDZANIA 2020: SAMORZĄD JAKO PRACODAWCA – Dialog społeczny dla ...

Problematyczny dzień i godzina w zamówieniach

Niemożliwe jest wyznaczenie przez zamawiającego terminu składania ofert jako terminu w dniach (liczbie dni). ...

Starosta gołdapski: bezpieczne miejsca przyciągają turystów

Przede wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek – zgodnie z zasadą „słuchaj innych, a swój ...

Hotspoty rozgrzeją gminny internet

W konkursie „Internet dla każdego” gminy mogą składać wnioski o dofinansowanie publicznych punktów dostępu ...

Kierunek – wschód!

Może nie zawsze będzie idealnie, ale na pewno zawsze – ciekawie. A kiedy trafi ...