Centrum po nowemu

Katowice chcą dokończyć remont śródmieścia. Trzy zespoły architektów mają przygotować koncepcje zmian.

W ostatnich latach w śródmieściu miasta m.in. wyremontowano rynek wraz z okolicznymi ulicami (ul. Mariacka jest dziś deptakiem i skupia rozrywkowe życie miasta). Teraz władze miasta chcą dokończyć i ożywić ulicę Dworcową, która ma być głównie dla pieszych, z obiektami gastronomicznymi i usługowymi. Z kolei Tylna Mariacka będzie otwarta dla samochodów wyłącznie od ul. Francuskiej.

Zmiany muszą uwzględnić planowane w tym rejonie inwestycje: PKP chce wybudować nowy przystanek kolejowy na przecięciu ul. Tylnej Mariackiej i Francuskiej, a miasto razem z koleją chce stworzyć centrum przesiadkowe pod wiaduktem kolejowym na ulicy św. Jana.

– Od tego miejsca planujemy dokończenie ścisłej przebudowy centrum poprzez nową realizację na ul. Dworcowej, wyprowadzenie stąd ruchu, stworzenie nowej przestrzeni dla ruchu pieszego i rowerowego. Chcemy stworzyć nową przestrzeń, o charakterze starówki miasta – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Wcześniej zakładano m.in., że pod ul. Dworcową powstanie podziemny parking. Jednak z tego pomysłu władze miasta się wycofały. Teraz urzędnicy widzą parking jednopoziomowy lub wielopoziomowy na ul. Tylnej Mariackiej.

Pod koniec kwietnia ruszyły warsztaty dla architektów rekomendowanych przez Stowarzyszenie Architektów RP. Ich efektem mają być koncepcje zagospodarowania starego placu dworcowego i ul. Tylnej Mariackiej. Wyniki pracy trzech zespołów architektów poznamy w czerwcu.

– Komisja złożona z przedstawicieli miasta i SARP wybierze najlepszą koncepcję – zapowiadają urzędnicy z katowickiego magistratu. To ona ma być podstawą dalszych prac.

Mogą Ci się również spodobać

Stolica pierwsza stawia na e-parkowanie

Precyzyjnie przygotowana elektroniczna mapa ma ułatwić życie kierowcom.

Korytarzy życia i jazdy na suwak trzeba się nauczyć

Po kilkunastu miesiącach analiz Ministerstwo Infrastruktury w końcu zdecydowało: do kodeksu drogowego zostaną dopisane ...

Ustawa śmieciowa: jest podpis prezydenta. Jakie czekają nas zmiany?

Gminy będą musiały same tworzyć kryteria segregacji śmieci. Nie będzie rozporządzenia w tej sprawie. ...

Uśpione PKS z szansą na powrót do życia

Od początku sierpnia samorządy mogą składać do wojewodów wnioski do nowo powołanego funduszu autobusowego, ...

Cyfryzacja ma ułatwiać życie mieszkańców

Systemy elektronicznej rekrutacji do szkół funkcjonują w Polsce już od kilkunastu lat. Pionierami były największe samorządy, ...