Tunel nie dla rowerów

Duże zmiany w organizacji ruchu po otwarciu tunelu pod Martwą Wisłą.

Chcieli z niego korzystać również rowerzyści, ale gdański Zarząd Dróg i Zieleni (ZDiZ) postawił weto. – Wjazd do tunelu rowerem może stanowić zagrożenie dla życia rowerzystów. Jadące tunelem ciężarówki oraz autobusy wytwarzają potężne wiry powietrzne, które w najgorszym wypadku mogą wciągnąć rowerzystę pod koła. Do tego dochodzi kwestia spalin oraz potężnego hałasu, który wytwarzają poruszające się tunelem samochody – tłumaczy Katarzyna Kaczmarek, rzecznik ZDiZ.

Rowerzyści, którzy będą chcieli skorzystać z tunelu, będą mogli swój jednoślad przewieźć autobusami, które zabierają nawet do ośmiu rowerów.

1,4-kilometrowy tunel pod Martwą Wisłą został otwarty pod koniec kwietnia. Ma dwie nitki, a każda z nich po dwa pasy ruchu. Jest on częścią Trasy Słowackiego łączącej port lotniczy z portem morskim. Budowa kosztowała ok. 900 mln zł.

Inwestycja spowodowała nową organizację ruchu w tej części Gdańska. Ruch pojazdów ciężarowych ze Śródmieścia skierowano do tunelu. W mieście pojawiły się znaki uniemożliwiające ciężarówkom wjazd do Gdańska. Poza tym na odcinkach zamkniętych dla samochodów ciężarowych pojawiły się już kamery rejestrujące każdorazowe złamanie zakazu. – Jest ich kilka, ustawione są na wszystkich zamkniętych trasach – mówi Katarzyna Kaczmarek.

Zakaz wjazdu dotyczy ciężarówek korzystających z ruchu tranzytowego. Duże samochody, które obsługują mieszkańców miasta, aby wjechać do centrum, muszą mieć specjalne identyfikatory, które wydaje ZDiZ. – Do chwili obecnej wydanych zostało kilkaset wjazdówek. W większości są to firmy, których pojazdy poruszają się po strefie zamkniętej w związku z prowadzonymi w niej budowami – informuje Kaczmarek. Tylko do końca maja ma kursować prom Wisłoujście.

Mogą Ci się również spodobać

Samorządy ratują lotnisko

1,5 mln zł przekazało Województwo Zachodniopomorskie do Portu Lotniczego Szczecin Goleniów. To kolejne już ...

Rowerzyści zwiedzają Pomorze Zachodnie

Aż dwukrotnie wzrósł ruch na niektórych odcinkach trasy rowerowej Blue Velo w Zachodniopomorskiem. Więcej ...

Świdnik z innowacyjną aplikacją

Program GovTech Polska, który ma usprawnić współpracę na linii administracja–startupy i skrócić ścieżkę zamówień ...

Samorządy każą szczepić dzieci

Radni Krakowa zmienili zasady rekrutacji do przedszkoli samorządowych. Maluchy z aktualną książeczkę szczepień otrzymają ...

Wigilijny stół dla 50 tysięcy ubogich

Tradycyjne wigilijne potrawy, świąteczne paczki i darmowa opieka medyczna – to wszystko czeka na ...

Zawsze trzeba reagować na zmiany

Lokalny rozwój powinien być zrównoważony, uwzględniający trzy czynniki: społeczny, gospodarczy i środowiskowy – mówi ...